Studentet.info
Lajme : UP dhe Universiteti i Ajovės nėnshkruan marrėveshje bashkėpunimi
Kyqur 14-04-2007 3:40:41 (1513 Lexime)

UP dhe Universiteti i Ajovės nėnshkruan marrėveshje bashkėpunimi

PRISHTINĖ, 14 PRILL- Universiteti i Prishtinės dhe Universiteti i Ajovės nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės kanė nėnshkruar sot njė marrėveshje bashkėpunimi multidiciplinar nė fushėn e arkeologjisė.
Nė kuadėr tė kėtij bashkėpunimi ėshtė edhe programi pėr sistemin informativ gjeografik, qė pėrfshinė pėrgatitjen pėr hartėn arkeologjike digjitale tė Kosovės, dhe programin pėr skeletet, qė ofron mundėsi bashkėpunimi me Fakultetin e Mjekėsisė dhe Institutin e Anatomisė.

Rektori i Universitetit tė Prishtinės, Enver Hasani tha se ky ėshtė njė bashkėpunim multidiciplinar qė lidhet me tė gjitha fushat e arkeologjisė dhe se ėshtė njė hap drejt gjetjes dhe ruajtjes sė monumenteve arkeologjike qė i ka Kosova. Hulumtuesi shkencor nė zyrėn pėr hulumtime arkeologjike nė SHBA, Xho Artz, tha se nėnshkrimi i kėsaj marrėveshjeje mundėson shkėmbimin e pėrvojave nė lėmin e arkeologjisė.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio