Studentet.info
Lajme : Masakrohen 32 studentė
Kyqur 17-04-2007 2:31:10 (1566 Lexime)


Vrasėsi nė Universitetin e Virxhinisė ishte njė student korean

Uashington, 17 PRILL- Vrasėsi i 32 studentėve tė Universitetit nė Virxhini, i cili pasatj kreu vetėvrasje, ishte njė kinez 24 vjeēar qė ka studiuar nė kėtė institucion arsimor.

Sipas mediumeve, arsyeja pėr incidentin e djeshėm tė pėrgjakshėm ėshtė pėr shkak tė refuzimit tė njė vajze, me ē'rast vrasėsi kishte shkuar nė dhomėn e saj duke vrarė atė dhe cimeren e saj.

Dy orė pas tė shtėnave tė para, ai hyri nė ndėrtesėn pėr shkencė dhe makineri pran Universitetit, rreth 800 metra larg ngjarjes sė parė.Aty ka shtier mbi profesorė dhe studentė, tė cilėt rranė tė shtrirė pėrtokė. Njė pjesė e tyre, qė tė shpėtojnė nga tė shtėnat, kėrcyen nga kati i dytė i ndėrtesės, pėrdersia tė plagosurit u strehuan nė disa pjesė tė fshehta tė ndėrtesės.

Pasi vrau edhe 30 persona, ai u tėrhoq nė njė klasė dhe kreu vetėvrasje me njė tė shtėnė nė kokė. Nga fuqia e tė shtėnės tėrėsisht i ėshtė shkatėrruar forma e fytyrės, andaj policia e ka shumė vėshtirė ta identifikojė.

Sipas deklaratave tė dėshmitarėve, vrasėsi ka qenė me gjatėsi prej 180 centimetrave, aziatik i veshur si bojskaut. Gjatė hetimit tek ai janė gjetur dy revole me kalibėr prej 9 milimetrave.

Policia nė Virxhini nuk ka sqarim se si sulmuesi nė Universitetin e Virxhinisė dy orė ka shėtitur nėpėr kampus, ndonėse paraprakishtė kishte vrarė dy persona, e mė pas duke vrarė edhe 30 tė tjerė.

Ky ėshtė sulmi mė i pėrgjakshėm nė historinė e arsimit amerikan nė tė cilėn humbėn jetėn 32 studentė dhe sulmuesi. Nė Universitetin studiojnė rrreth 25.000 studentė
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio