Studentet.info
Lajme : Struga me Universitet amerikan
Kyqur 17-04-2007 14:11:41 (2939 Lexime)

Struga me Universitet amerikan

STRUGĖ, 16 PRILL- Pas Tiranės, Prishtinės, Athinės dhe Kumanovės edhe Struga do tė ketė Universitetin Amerikan, i cili u hap tė hėnėn solemnisht nė kėtė qytet.
"Universiteti Amerikan nė Strugė do tė mbulojė tėrė rajonin dhe do tė ketė tre fakultete dhe pesė drejtime". Universitet i tillė funksionon nė Kumanovė dhe ėshtė treguar i suksesshėm.
Nė Universitetin Amerikan qė u hap nė Strugė do tė funksionojė Fakulteti juridik, ai i Administrimit tė biznesit dhe Fakulteti pėr teknologji informatike.

Studimet nė kėtė universitet zgjasin 6 semestra, ndėrkaq do tė startojnė edhe tre drejtime tė studimeve master. Nė Universitetin e ri nė Strugė mėsimet do tė fillojnė nė vitin shkollor 2007-2008, ndėrkaq objekti i Universitetit ku do tė vijojnė studimet ėshtė nė anėn lindore, nė dalje tė Strugės, nė Lagjen e Vreshtave .


Pėrndryshe, Universitetin Amerikan nė Strugė solemnisht e kanė hapur Kryetari I Bordit te Universitetit Amerikan “AMERICAN CITY UNIVERSITY”-Sofoklis Kukulisiu, kryetarėt e komunave te, Pogradecit, Dibėrs dhe Strugės, Artan Shkėmbi, Argėtim Fida dhe Ramiz Merko. Te pranishem ne kete solemnitet ishin edhe prorektori I USHT-se Naser Ademi dhe Dekani I Fakultetit te turizmit ne Oher. Nė ceremoninė e mbajtur nė Strugė u tha se edhe kryetari i Ohrit, Aleksandar Petreski e mbėshtet hapjen e kėtij Universiteti, por pėr shkak tė udhėtimit jashtė vendit ai nuk ėshtė i pranishėm nė kėtė ceremoni.

Pėrcaktim qendror gjatė studimeve nė kolegj ėshtė mundėsia pėr punėsim tė shpejtė dhe cilėsor nė njė nga kompanitė partnere tė Euro Kolegjit. Kolegji do tė zhvillojė bashkėpunim dhe programe pėr trajnim nė sferėn e telekomunikimeve, bankare, menaxhmentit, investimeve, pėrpunimit e ushqimit dhe nė sferėn e administratės publike.
Kandidati do tė marrė dy diploma: Diplomė e avancuar nė Administrim Biznesi nga ana e London City College dhe Shkallėn Bachelore (BA, BSc) nga ana e American City University.

Diplomat e Euro Kolegjit nė kėtė moment janė diploma unike tė lėshuara nga institucioni mė i lartė arsimor nė Maqedoni, por tė licencuara dhe tė pranuara nga ana e shteteve tė Bashkimit Europian (EU) dhe Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės (USA).
Nga: Genc MERKO
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio