Studentet.info
Lajme : Ditėlindja e Hitlerit, frigė pėr dhunė raciste dhe shqetėsim pėr studentėt
Kyqur 19-04-2007 13:02:54 (1718 Lexime)


Ditėlindja e Hitlerit, frigė pėr dhunė raciste dhe shqetėsim pėr studentėt

RUSI, 19 PRILL- Studentėt e huaj nė Moskė janė kėshilluar tė mbyllen nėpėr konvikte gjatė fundjavės. Me datė 20 prill ėshtė ditėlindja e Hitlerit dhe autorietete i tremben shpėrthimit tė dhunės raciste. Nė disa universitete tė Ruisė kanė ndodhur shpesh episode dhune, kur studentė tė huaj janė rrahur nga ekstremistet ultranacionaliste.

Associated Press bėn tė ditur se Akademia Mjekėsore e Moskės Secenov i paralajmėroi studentėt e saj qė tė mbledhin ushqime pėr fundjavėn dhe tė mos dalin nga fjetoret gjatė ditėve qė ultranacionalistet do tė festojnė ditėlindjen e Adolf Hitlerit.


AP citon shqetėsimin e studentėve tė cilet thonė se lira e tyre nuk mund tė kufizohet nga disa grupe militante. Vitet e fundit nė Rusi ėshtė vėnė re njė shtim i ksenofobisė dhe racizmit. Nė shėnjestėr tė dhunės sė ultanacionalistėve dhe naziskineve janė vėnė jo vetėm studentė me ngjyrė, por edhe tė bardhėt e sidomos hebrenj. Nė Rusi ku autoritetet nuk kursjenė dhunėn ndaj protestuesve tė opozitės, krimet mė sfond etnik klasifikohen ndėr ato vepra penale qė dėnohen mė pak.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio