Studentet.info
Opinione : Opinione
Kyqur 20-04-2007 14:57:09 (1635 Lexime)

UP i kuantitetit

Nga: Florent Rrahmani

Studentėt kanė frikė nga profesorėt e tyre edhe atėherė kur kanė tė drejtė pėr ankesė. Studentėt nė UP kanė frikė tė kėrkojnė komision nė qoftė se njė profesorė u bėnė tė padrejtėn, u frikohen shumė masave ndėshkuese, dhe nė njė farė mėnyre tė shtynė tė mendosh se nė UP nuk flitet dhe nuk mendohet fare pėr ligjin e tė mos flasim pėr zbatimin e tij.

Nė kėtė rast mund tė konkludojmė, apo tė paragjykojmė se ende ekziston njė frymė e mėhershme edhe nė sistemin e arsimit, ėshtė mjaftė brengosėse kur njė student pėrgatitet mjaftė mirė pėr tė hyrė nė provim, ka raste kur x profesori me qėllime nga mė tė ndryshmet nuk e kalon, ndėrsa studentėt edhe ata tė pėrgatiturit ngurrojnė tė reagojnė.


Nė njė farė mėnyre duket si mė e arsyeshme qė t’I nėnshtrohen edhe 10 herė tjera provimit nė qoftė se ėshtė e nevojshme por tė reagojnė nuk I’a lejojnė vetes nė asnjė mėnyrė, sepse pikė sė pari kanė frikė nga vetvetja mė pas edhe nga profesorėt qė njė pjesė e tyre mjerisht ende janė me ide dhe praktika tė vjetra dhe mendimet e tyre janė mjaftė strikte qė nė njė farė mėnyre hakmarrjen ndaj studentėve mė tė zėshėm e bėjnė pėr arsye pėr t’iu ikur problemeve mė tė mėdha qė mund tė paraqiten mė pas edhe pėr vetė profesorėt.

Vėrehet mjaftė mirė se kohėve te fundit nė UP ka ndryshuar shumėēka,
sistemi i Bolonjės nė arsimin kosovar ka sjellė, suksese por edhe dėshtime, mirėpo duke shikuar nga njė kėndvėshtrim pozitiv ėshtė i suksesshėm.
Studentėt nė njė formė refuzojnė notat me tė cilat nuk janė tė kėnaqura gjė qė ėshtė normale, pėr njė sistem tė mirėfilltė tė arsimimit, por pse ngurrojnė tė reagojnė ndaj profesorėve agresiv dhe joreal, kjo ėshtė ēėshtja. Ėshtė e vėrtetė se kėtu tek ne nė pėrgjithėsi zbatohet deri nė njė masė ligji, dhe nuk ėshtė vetėm Universiteti pėr t’u ankuar, por janė edhe gjykatat ku mund tė ngremė padi kundėr ēėshtjeve tė padrejta dhe joreale, por ėshtė mjaft brengosėse dhe njė formė edhe qesharake kur shumė studentė mendojnė se nuk ia vlen tė vraposh ndėr gjykata pėr arsye se shumica e profesorėve kanė tė njofshėm dhe ata (studentėt) mendojnė se edhe nė gjykatė prapė mund tė mbesin fajtorė.

Ndėrsa profesorėt edhe pse ndoshta tė fajshėm, ata nuk i shpall “drejtėsia” si tė tillė, kėsi soj mendojnė shumica e studentėve. Por njėkohėsisht nuk mund tė mos e cekim se njė pjesė ta fajit e kanė edhe vetė studentėt, njė numėr shumė i madh i studentėve nė UP, por edhe nė Universitetet tjera nė Kosovė, nuk shkojnė pėr tė bėrė studime, por shkojnė vetėm sa pėr ta marrė njė diplomė dhe pėr tė gjetur njė vend pune dikund.

Tani mund ta shtrojmė edhe njė pyetje: deri kur nga UP-ja do tė dalin
studentė kuantitativ e jo kualitativ?
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio