Studentet.info
Njoftime : NJOFTIME NGA MINISTRIA E ARSIMIT
Kyqur 07-05-2007 3:05:56 (4024 Lexime)

Demant nė lidhje me shkrimin me titull "Gafė pėr shkollat"

Pėr hirė tė informimit tė drejtė dhe korrekt, Ministria e Arsimit dhe Shkencės lėshon njė demant nė lidhje me shkrimin me titull "Gafė pėr shkollat", pas insistimit nga shėrbimi pėr marrėdhėnie me publikun i Ministrisė Arsimit dhe Shkencės, qė tė botohet ky demantė dhe tė sqarohet opinioni nė lidhje me tė pavėrtetat qė gazetarja Laura Papraniku i plason nė kėtė shkrim dhe qė nuk ėshtė i pari, por ėshtė nė vargun e njėpasnjėshėm i keqpėrdorimit tė "Lajmit", duke plasuar informatat qė nuk janė tė vėrteta, redaktori Isen Saliu gjithashtu shkel etikėn gazetareske duke mos dashtė ta botoj nė "Lajm". Ndėrkohė, gazetarja Laura Papraniku shkel ēdo normė etike, ligjore dhe kodeksin gazetaresk duke e ofenduar zėdhėnsen e Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės, me fjalet "Ti nuk je normale" dhe njoftojmė opinionin e gjėrė dhe redaksinė tuaj qė pėrshkak tė qasjes joprofesionale, tendencioze dhe joetike jemi tė detyruar ta ndėrpresim komunikimin me tė. Ju pėrkujtojmė se edhe herave tjera ne kemi demantuar informata tė pavėrteta nė redaksinė, por njėkohėsisht e kanė bėrė edhe personat nė tė cilin ėshtė thirr gazetarja Laura Papraniku nė tė pavėrteta nė tė njejtin medium.


Ne me keqardhje e konstatojmė se prapa kėtyre shkrimeve, nė vazhdimėsi tė pavėrteta, fshihet tendenca dhe motive qė nuk i kontribuojnė idesė dhe qėllimit fisnik tė gazetarisė sė pavarur dhe tė drejtės pėr informim tė drejtė tė qyetarėve.

Njėherit lexuesve tė gazetes "Lajm" dhe botuesit u kėrkojm falje, por njkohėsisht do tė jemi tė gatėshėm qė tė argumentojmė qėndrimin tonė me fakte se gazetarja e lartpėrmendur ka keqpėrdorur hapsirėn e gazetės pėr qėllime dhe motive tė cilat jemi thellėsisht tė bindur se nuk janė qėllime dhe motive tė botuesit tė kėsaj gazete tė respektuar. Ajo qė kėrkojmė nuk ėshtė nė asnjė mėnyrė tė theksohen projektet tė numėrta tė MASH-it, nuk kėrkojmė as qė gazetarja tė kėrkoj falje zėdhėnėsės sė Ministrisė sė arsimit dhe Shkencės, pėrshkak se nuk dėshirojm tė ndėrhyjmė nė edukatėn elementare tė askujt, nuk kėrkojmė as tė mos botohen shkrime me probleme nė arsim, por vetėm kėrkojmė qė kėto tė bazohen nė fakte dhe argumente, dhe jo nė hamendje, tė pabazuar nė fakte. Duke kėrkuar falje lexuesve, nė radhė tė parė, stafit tė gazetarėve dhe botuesit tė gazetes "Lajm", shpresojmė qė botuesi tė ndėrmerr masa pėr vendosjen e komunikimit normal nė mes tė gazetės dhe Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės, vetėm pėr informim tė drejtė ndaj opinionit tė gjėrė.


Me respekt,
Sulejman Rushiti




Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio