Studentet.info
Lajme : Studentė dhe profesorė tė UEJL-sė vizituan arbėreshėt
Kyqur 10-05-2007 10:34:34 (1580 Lexime)

Studentė dhe profesorė tė UEJL-sė vizituan arbėreshėt

Shkup, 9 maj - Janė kthyer nga vizita njėjavore nė Kalabri tė
Italisė studentėt dhe profesorėt e Fakulteti tė Mėsuesisė nė
Universitetin e Evropės Juglindore nė Tetovė(UEJL). "Ka
qenė vizitė mbresėlėnėse dhe e dobishme pėr tė gjithė ne", transmeton shėrbimi pėr informim I UEJL-sė fjalėt e prodekanit Vehbi
Bexheti, qė me disa profesorė dhe studentė tė kėtij fakulteti, nga 28
prilli e deri mė 4 maj, vizituan vendbanimet arbėreshe nė jug tė
Italisė. Profesorėt e UEJL-sė thuhet se kanė qėndruar pėr vizitė
pune nė Universitetin e Kalabrisė, ku tani e disa vite funksionon Katedra e gjuhės shqipe, ndėrsa kanė vizituar edhe Kishėn arbėreshe nė Kozencė tė Vjetėr


Ata kanė vizituar fshatrat
arbėreshe: Firmozė, Frasnitė, Ungėr dhe Ēivitė, ndėrsa janė
takuar edhe me personalitete tė shquar arbėreshe si prof.
Altimari, prof. Berisha, dr. Bellusho. "Shumė e kėndshme ka
qenė edhe vizita nė vendbanimin Shėn Mitėr Korone dhe ajo nė
vendbanimet Maq dhe Strigar", ėshtė shprehur dr. Hamit Xhaferi,
shefi i Katedrės sė gjuhės shqipe. Njė vizitė e ngjashme nga ana e
UEJL-sė, u realizua edhe vitin e kaluar. Qėllimi i kėtyre vizitave
ėshtė qė studentėt e UEJL-sė tė njihen mė nga afėr me kulturėn,
gjuhėn dhe traditat e arbėreshėve, tė cilėt kanė arritur t'i ruajnė dhe
t'i trashėgojnė ato brez pas brezi.

Nga: L. P
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio