Studentet.info
Lajme : USHT hapė dyert pėr maturantėt
Kyqur 11-05-2007 9:04:53 (2179 Lexime)

USHT hapė dyert pėr maturantėt

TETOVĖ 11 MAJ - Universiteti Shtetėror i Tetovės (USHT) ka hapur dyert tė enjten pėr maturantėt dhe prindėrit e tyre, si dhe pėr tė interesuarit e tjerė, qė tė njihen me kushtet dhe ambientin ku studiojnė akademikėt e ardhshėm tė kėtij universiteti, manifestim ky qė do tė vazhdojė edhe tė nesėrmen, tė premten, mė 11 maj. Maturantė dhe tė gjithė tė interesuarit e tjerė, nė manifestimin “Ditėt e hapura” (Open days), patėn rastin qė tė informohen nė detaje pėr ndryshimet programore nė USHT, pėr hapjen e drejtimeve tė reja qė janė pjesė e programit tė rektorit prof. dr. Sadi Bexheti, i cili ėshtė bartės i reformave qė do tė ndodhin nė kėtė institucion universitar. Sipas rektorit Bexheti, ky Universitet ėshtė njė “portė e madhe” dhe e hapur pėr tė gjithė pa dallime etnike, fetare, gjinore apo racore.Universiteti ka atė reputacion dhe cilėsi akademike, si dhe infrastrukturė tė duhur pėr tė pėrballur fluksin e kandidatėve qė aspirojnė tė jenė studentė tė ardhshėm. Ky Universitet ofron tė gjitha kapacitetet intelektuale dhe tė kuadrove nė pėrmbushjen e misionit tė tij.

Ai ka ftuar tė gjithė qė tė studiojnė nė kėtė Universitet, pėr shkak se ky ėshtė tempulli i dijes, qė korrespondon me rrjedhat evropiane dhe ato botėrore. Shefi i Zyrės pėr mėsim dhe politikė regjistruese, Qufli Osmani ka bėrė tė ditur se nė kuadėr tė hapjes sė drejtimeve tė reja, edhe Fakultetin Ekonomik dhe atė Juridik do tė ketė shkrirje tė drejtimit tė pėrgjithshėm nė ato tė fushave mė specifike, si marrėdhėniet ndėrkombėtare, studimet e gazetarisė, drejtimi gjyqėsor, administrativ etj. Nga viti akademik 2008-2009, do tė startojnė programet studimore tė Stomatologjisė dhe Mjekėsisė sė pėrgjithshmeл

Nė drejtimin e Ndėrtimtarisė bėhet degėzimi nė drejtime tė reja atraktive, ndėrsa Arti Dramatik do tė jetė drejtim i ri, duke pėrfshirė edhe gjuhėn frėnge dhe drejtimin e pėrkthyesve. Nė vitin e ri akademik do tė bėhet njė reformim i planeve mėsimore, qė janė kompatibile me zhvillimet mė tė reja nė fushėn e arsimit nė Evropė, ku koncepti arsimor shkrihet nė konceptin profesional. Kjo do tė thotė se akreditimi i mėparshėm rreth pėrgatitjes sė kuadrove pėr mėsimdhėnės plotėsohet edhe me konceptin profesional dhe njėkohėsisht i hap rrugė zhvillimeve tė tjera. Universiteti krahas kėtyre reformave nė strukturėn e planeve mėsimore, do tė ndėrmarrė edhe reforma tė tjera qė pėr studentėt e ardhshėm do tė jenė mė tė kapshme. Prezantimi i kėtyre reformave tashmė po bėhet nė tė gjitha shkollat e mesme tė Maqedonisė dhe kjo punė do tė vazhdojė edhe nė ditėt e ardhshme. Tė njėjtėn gjė mund ta pėrcjellin tė interesuarit e tjerė nga Shqipėria, Kosova dhe vendet e tjera nėpėrmjet faqes sė internetit, theksoi Qufli Osmani. Kryetari i Unionit tė Studentėve tė USHT-sė, Kushtrim Ahmeti tha se tė premten nė mbrėmje, mė 11 maj, nė USHT do tė organizohet njė party (aheng) pėr maturantėt dhe nxėnėsit e shkollave tė mesme, ku do tė kenė rastin qė tė takohen me kolegėt e tyre pėr tė shkėmbyer mė shumė informacione rreth studimeve nė kėtė Universitet. Me kėtė rast, nė manifestim do tė marrin pjesė kėngėtarė tė ndryshėm tė estradės shqiptare, pos tė tjerėve edhe Selami Kolonja dhe Bajramali Idrizi, tė cilėt edhe janė ligjėrues nė USHT, si dhe Labinot Tahiri dhe Zajmina. Sanije Haruni, maturante nė Shkollėn e Mesme tė Ekonomisė nė Tetovė, nė “Ditėt e hapura” nė USHT kishte parė pėr sė afėrmi tė gjitha zhvillimet nė kėtė institucion dhe ishte informuar mė shumė pėr fakultetin tė cilin ajo e ka zgjedhur pėr studime. Erdha tė marr mė shumė informacione, pasi qė jam pėrcaktuar qė tė jem studente e USHT-sė nė Fakultetin Ekonomik, tha ajo gjatė qėndrimit nė ambientet e kėtij universiteti. Edhe Naim Xhaferi, maturant tha se “i pėlqejnė shumė programet studimore nė USHT, edhe pse ende nuk ka vendosur se nė cilin fakultet do tė regjistrohet, por si mė atraktive i shef drejtimin e Mekatronikės, si programin studimor tė Informatikės dhe tė fizikės”.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio