Studentet.info
Lajme : Ambasadori francez mbajti ligjeratė nė USHT
Kyqur 15-05-2007 5:33:24 (1741 Lexime)

Ambasadori francez mbajti ligjeratė nė USHT

Tetovė, 15 maj - Nė Rektoratin e Universitetit Shtetėror tė Tetovės, tė hėnėn pasdite (14.05.2007), qėndroi ambasadori francez Bernard Valero, i cili para rektorit tė Universitetit, prof. dr. Sadi Bexheti dhe studentėve tė gjuhės frėnge ligjėroi me temė: “Marrėdhėniet franko-maqedonase”.

Ambasadori Valero me kėtė rast u shpreh se Franca gjithnjė ka pasur pėrfaqėsuesit e vet nė vendet e ish-Jugosllavisė. 90 francez gjatė luftės nė Bosnjė kanė vdekur gjatė krizės sė luftės nė vitin 1990. Shumė ushtarė janė angazhuar edhe pėr Kosovėn. Ai bėri tė ditur se edhe vetė ka qenė i pranishėm nė bisedimet nė Rambuje tė Francės. Po ashtu tha se gjatė konfliktit tė vitit 2001, pėrfaqėsues francez ishin edhe nė Maqedoni, duke dhėnė kontributin e tyre.


“Tash Franca ka disa objektiva, tejkalimin e tranzicionit, respektimi i tė drejtave dhe lirive tė njeriut. Nė kėtė drejtim tashmė nė Kosovė janė 2000 francez, tė cilėt do tė punojnė atje deri mė zgjedhjen e Statutit final tė Kosovės”, tha ambasadori francez Bernard Valero, duke nėnvizuar se Franca pėrkrah pakon e Ahtisarit.

Sipas ambasadorit Valero, Franca angazhohet pėr perspektivėn nė Maqedoni, ku nė vend tė parė wshtw solidariteti, zhvillimi i programeve tė shumta pėr krijimin e kuadrove tė reja nė shumė fusha. Ai nėnvizoi se burimet janė gjeneratat e reja, njėkohėsisht edhe pasuria mė e madhe e Maqedonisė. Njė ēėshtje nė vete ėshtė puna e regjimit tė vizave pėr tė cilėn ambasadori vlerėson se kjo do tė jetė problem ngase tregu ėshtė i hapur dhe do tė dominojė mė i forti.

Njė ēėshtje nė vete ėshtė edhe zhvillimi ekonomik. Risi nė kėtė drejtim ka, ngase tashmė nė Maqedoni hapi pėrfaqėsinė e vete njė nga bankat mė me renome nė botė “Societe Generale”, e cila tregon se tashmė Evropa nė Maqedoni ka filluar tė sheh stabilitet, si dhe punėsime tė reja.

Me kėtė rast rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, prof. dr. Sadi Bexheti, falėnderoi ambasadorin Valero nė ligjėratėn e pėrpiktė, duke kėrkuar qė nė njė tė ardhme tė shpejt tė realizohet edhe njė ligjėratė tjetėr. Bexheti duke iu referuar studentėve nėnvizoi se nė Universitet do tė fillojė edhe katedra e gjuhės frėnge, po ashtu dihet qė Tetova ka Aleancėn Franceze, qė dėshmon pėr praninė e francezve nė Maqedoni dhe rėndėsinė qė i kushtojnė ata Ballkanit.

Nė fund edhe studentėt patėn mundėsinė qė t’i parashtrojnė pyetje ambasadorit francez Bernard Valero, qė kishin tė bėjnė ndryshimet esenciale tė Maqedonisė nė drejtim tė anėtarėsimit nė BE, pengesa e institucioneve pėr tė promovuar vlerat e qytetarėve etj.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio