Studentet.info
Lajme : UP PĖRKUJTON DĖSHMORĖT STUDENT E MĖSIMDHENĖS
Kyqur 15-02-2005 3:29:26 (1995 Lexime)


PROMOVOHET MONOGRAFIA “NĖ KĖRKIM TĖ DIJES DHE TĖ LIRISĖ”

PRISHTINĖ – - Universiteti I Prishtinės, ka pėrkujtuar dėshmorėt dhe mėsimdhėnėsit e UP-sė me njė monografi tė pėrgatitur nga rektori I UP Arsim Bajrami. Hartuesi I kėsaj Monografie Arsim Bajrami ėshtė njėkohėsishtė edhe botues.

“Kėtu ėshtė rrėnja qė s’shkulet, ėshtė uji qė dua ta pi dhe ajri dhe toka dhe zjarri. Jam unė.” Janė kėto vargjet qė i shkroi studenti dėshmorė Astrit Bytyqi dhe qė hapin monografinė informative pėrkitazi mė jetėn dhe veprėn e studentėve dhe mėsimdhėnėsve tė Universitetit tė Prishtinės, tė cilėt ranė dėshmorė ose ishin viktima tė luftės ēlirimtare nė Kosovė (1997-1999), duke pėrfshirė kėtu edhe ata studentė qė ndėrkohė ranė pėr liri nė Maqedoni dhe nė trevat e Preshevės, Medvegjės e Bujanocit.


Monografia mbanė titullin “Nė kėrkim tė dijes dhe tė lirisė” (Dėshmorėt dhe viktimat e Universitetit tė Prishtinės 1997-1999) nė tė cilėn pėrfshihėn monoigrafitė e 8 mėsimdhėnėsve dhe tė rreth 320 studentėve tė cilėt u martirizuan pėr dy vlera tė larta njerėzore, dijen dhe lirinė. Ky libėr monografi u promovua tė enjėten (10.02.2005) nė “Sallėn e Kuqe” tė Fakultetit Filologjik, nė tė cilin promovim morėn pjesė profesorė, studentė dhe familjarė tė dėshmorėve.
Nismėn pėr hartimin e kėsaj monografie dygjuhėsore shqip-anglisht e mori rektori i UP-sė Prof. dr. Arsim Bajrami, i cili ėshtė njėkohėsisht edhe botues i sajė. Nė parathėnje tė librit ndėr tė tjera thuhej se “ky veprim ėshtė ndėrmarr nė shėnjė rrespekti dhe mirėnjohjeje pėr studentėt dhe mėsimdhėnėsit e shenjt dėshmorė. Kjo vepėr i bėn nder Universitetit, studentėve dhe mėsimdhėnėsve tė tij, ndėrsa pėr prindėrit dhe tė afėrmit e tjerė tė tyre, kjo ėshtė njė kujtim universitar”.
Ndryshe nė kėtė monografi ėshtė pėrfshirė edhe emri i mr. Ukshin Hotit ish-mėsimdhėnės nė Fakultetin Filologjik dhe atė tė Filozofisė, pėr tė cilėn gjė ka reaguar familja e tij nepėrmjet njė komunikate nė tė cilėn ndėr tė tjera thuhej se “familja ende nuk ka marrė informacione se Ukshin Hoti ėshtė i vrarė” dhe ka qenė kundėr inkuadrimit tė emrit tė tij nė kėtė monografi duke shpresuar qė njė ditė ai tė jetė nė mesin e familjarėve.

Nga: Besnik Krasniqi

Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio