Studentet.info
Lajme : Ambasadori romun mbėshtėt USHT-nė
Kyqur 06-06-2007 4:05:52 (1328 Lexime)

Ambasadori romun mbėshtet USHT-nė

TETOVĖ, 5 QERSHOR- Nė Rektoratin e Universitetit Shtetėror tė Tetovės, mė 04.06.2007 (tė hėnėn) arriti pėr njė vizitė pune ambasadori rumun nė RM, Adrian S. Constantinescu dhe Ministri i Shėndetėsisė sė Maqedonisė, Imer Selmani, tė cilėt u pritėn nga rektori i USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexheti.

Me kėtė rast, ministri Selmani tha se qėllimi i vizitės ishte qė sė bashku me ambasadorin rumun para studentėve tė ligjėrojnė pėr BE-nė dhe tė japin mendime se cka i sjell BE-ja Maqedonisė. Gjithashtu, ministri potencoi se sė bashku me rektorin Bexheti trajtuan edhe temėn e hapjes sė Fakultetit tė Mjekėsisė dhe Stomatologjisė. Rektori i USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexheti falėnderoi ambasadorin pėr vizitėn, si dhe ministrin pėr pėrkrahjen institucionale qė i jep universitetit.Ndėr tė tjera theksoi se pritet qė me ligj tė posacėm nė Kuvendin e Maqedonisė tė zgjidhet cėshtja e Fakultetit tė Mjekėsisė dhe ėshtė tepėr optimist qė ky ligj do tė miratohet qė nė vitin e ardhshėm akademik 2008/2009, kur edhe do tė fillojė tė funksionojė. Ai tha se deri atėherė do tė pėrgatiten laboratorėt, qė tė ketė kushte sa mė tė mira pėr studentėt e ardhshėm. Ambasadori rumun u shpreh se tema e ligjėrimit tė tij ka tė bėjė me integrimet nė BE, qė ėshtė shumė e rėndėsishme pėr studentėt e USHT-sė, se ky paraqet njė proces shumė kompleks, ku tė gjitha vendet aderuese vlerėsohen sipas meritave.

Pėr tė arritur objektivat, qeveritė e vendeve duhet tė punojnė shumė dhe tė jenė kėmbėngulės nė arritjen e tyre. Ambasadori rumun, Adrian Constantinescu dhe ministri Imer Selmani, nė amfiteatrin e Fakultetit tė Shkencave Matematike-Natyrore mbajtėn njė ligjėratė tė pėrbashkėt me temė: “Beneficionet e Rumanisė nė BE”. Ligjėratėn e hapi rektori i USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexheti, i cili duke shprehur kėnaqėsinė e tij pėr praninė e mysafirėve, tha se “nė pėrpjekjet e vazhdueshme pėr zyrtarizimin e USHT-sė, patėm pėrkrahjen e pakursyer edhe tė institucioneve ndėrkombėtare, ndaj tė cilėve kemi shprehur vazhdimisht mirėnjohje. Edhe Qeveria e Rumanisė, pėrfaqėsuesit e Ambasadės nė Shkup, si dhe drejtuesit e Universitetit tė Bukureshtit, qė nga fillimi i punės sė universitetit kanė dhėnė mbėshtetje dhe pėrkrahje tė pakursyer”.

Ambasadori rumun, Constantinescu, nė ligjėratėn e tij shpjegoi rrugėtimin e Rumanisė drejt anėtarėsimit nė BE. Sipas tij, rruga drejt BE-sė nuk ishte e lehtė, sepse shtetet duhet tė realizojnė kėtė synim nė njė kohė tė shkurtėr. Procesi ėshtė kompleks, kėrkon reformim tė plotė tė sistemit politik, reformimin e ekonomisė sė tregut dhe krijimin e njė shoqėrie tė demokratizuar. Ai tregoi nė mėnyrė kronologjike edhe fazat qė i kaloi Rumania prej vitit 1993, kur e filloi procesin e anėtarėsimit e deri nė anėtarėsimin e saj nė BE.

Ambasadori theksoi se Rumania ishte tradicionalisht pro perėndimit, sidomos pas pėrfundimit tė luftės sė ftohtė tė vitit 1989, kur ra sistemi komunist dhe filloi procesi i ribashkimit pėr Rumaninė, demokratizimi dhe reformimi politik dhe ekonomik i saj. Ndėr pėrfitimet kryesore tė Rumanisė nga BE, ambasadori potencoi rritjen ekonomike si rezultat i integrimit nė njė treg tė pėrbashkėt, konsolidimin e institucioneve shtetėrore, lėvizjen e lirė tė qytetarėve, fuqinė punėtore dhe tė kapitalit etj. Sipas tij, BE nga Rumania pėrfitoi kulturėn e saj si njė vend tipik latin, me pėrkatėsi fetare ortodokse. Ministri tha se BE paraqet njė familje tė shteteve demokratike, qė synojnė paqe dhe prosperitet tė pėrhershėm dhe se ajo ėshtė e hapur pėr anėtarėsimin e shteteve tė reja. Ministri foli pėr rėndėsinė e anėtarėsimit tė Maqedonisė nė BE, avantazhet dhe beneficionet qė do t’i pėrfitonte nga BE.

Ministri i Shėndetėsisė nė RM, Imer Selmani u pėrqendrua nė pėrpjekjet e kėsaj qeverie dhe tė Ministrisė sė Shėndetėsisė pėr harmonizimin e ligjit tė shėndetėsisė me ata tė BE-sė. Sipas tij, segmenti i shėndetit publik ka nevojė pėr reformim. Nė mbrojtjen primare janė iniciuar 14 programe preventive, pėr tė cilat ėshtė ndarė njė shumė prej 596 milionė denarė nga buxheti. Gjithashtu, janė iniciuar reforma nė spitale dhe sidomos nė menaxhimin e fondit pėr sigurim shėndetėsor. Sipas tij, intencat primare tė tanishme janė pėrmirėsimi i shėrbimeve shėndetėsore e jo infrastruktura shėndetėsore.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio