Studentet.info
Lajme : Publikohen konkurset pėr regjistrimin nė universitet publike
Kyqur 13-06-2007 6:10:06 (1851 Lexime)

8 mijė vende studentėve tė rinj


Shkup, 12 qershor – Numri i vendeve pėr regjistrimin e studentėve nė universitete publike tė Maqedonisė ka shėnuar ofertėn rekord. Si asnjėherė mė parė, maturantėt e kėtij viti, kanė nė dispozicion 17 962 vende, tė cilat i ofrojnė katėr universitete shtetėrore. Numri mė i madh i kėtyre vendeve ( 9 876) ofrohen nė Universitetin “Shėn Kirli dhe Metodi” tė Shkupit. Gati dy herė mė pak se sa Shkupi, por dy herė mė tepėr se sa vitin e kaluar akademik ėshtė vendi i ofruar nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės.
Nė USHT, sivjet ėshtė hapur konkurs pėr pranimin e 4 265 vendeve, prej tė cilave 2 017 me kuotėn shtetėrore, 1 438 me vetėfinancim dhe 810 me korrespondencė.

Nė gjuhėn Maqedonase, pėrveē se nė Shkup dhe Manastir, sundimet publike universitare pėr 2007/2008 do tė hapen edhe nė Shtip. Nė gjashtė fakultetet e Universitetit tė Shtipit ėshtė hapur konkurs pėr 1 100 studentė, kurse pėr nė Universitetin e Manastirit 2 721 vende. Afati i parė i regjistrimit tė studentėve, pėrfshirė tė katėr universitetet, do nisėn nė 25 qershor dhe do tė zgjaten deri nė datėn 29 tė tė njėjtit muaj.


Nė USHT, numri mė i madh i vendeve tė hapura ėshtė nė fakultetin e Shkencave humane dhe arteve, ku planifikohet tė pranohen 1 715 studentė, 820 nė fakultetin e shkencave Matematike-0natuyrore, 600 nė Fakultetin e Drejtėsisė, 570 nė fakultetin e Ekonomisė, 330 nė Fakultetin e Shkencave Aplikative dhe 220 nė Qendrėn e lartė profesionale tė infermierisė. ēmimi pėr njė vit akademik sillet prej 200 euro, pėr studimet me kuotėn shtetėrore dhe deri nė 1 000 euro me participim.
Struktura organizative e USHT-sė, nė bazė tė konkursit tė vitit 2007/2008 mbetet e njėjtė me atė vitit tė kaluar. Nė pėrjashtim tė Qendrės pėr Studime Politeknike e cila quhet Fakultet i Shkencave Aplikative pesė fakultete tjera, qė paralajmėroheshin tė reja pėr kėtė vit kanė mbetur si programe studimore tė fakulteteve ekzistuese. Si rezultat i kėsaj, nė USHT-sė i figurojnė pesė dhe jo 10 fakultete.
Pėr gjimnazistėt shqiptarė, oferta studimi nė gjuhėn shqipe afrojnė edhe Universiteti i Evropės Juglindore nė Tetovės, si dhe Universiteti Evropian, drejtimet e hapura nė Strugė.


Nga: LAURA PAPRANIKU
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio