Studentet.info
Lajme : SHĖRBIMI GJERMAN AKADEMIK DAAD
Kyqur 15-02-2005 3:44:10 (1536 Lexime)


Bursa pėr studime nė Universitetin Teknik tė Sofjes

Pėr vitin akademik 2005 aplikimet duhet tė paraqiten nė Universitetin Teknik tė Sofjes deri nė datėn 31 mars tė vitit 2005
Shėrbimi gjerman pėr shkėmbim akademik (DAAD) pėr zhvillimin e marrėdhėnieve nė kuadrin akademik tė Evropės Juglindore ofron tė drejta studimi nė Fakultetin Gjerman pėr Formim Inxhinierik dhe Menaxhim Industrial (FDIBA) themeluar nė vitin 1990, nė drejtimet Informatikė, Inxhinieri mekanike dhe Menaxhim industrial.
Studimet zhvillohen nė gjuhen gjermane, sipas planeve mėsimore tė universiteve partnere gjermane, Kalsruhe dhe BraunschweigNė rast tė mangėsive tė gjuhės gjermane si dhe tė mosnjohjes sė ndonjė lėnde (provimi) tė Universitetit Teknik tė Sofjes mundėsohen kurse nė gjuhė (tė financuara me bursa nga DAAD) si dhe dhėnie tė provimeve shtesė pėr ekuivalencė.
Studentėve nė drejtimet inxhinieri mekanike dhe menaxhim industrial u ofrohet njė praktikė 2-3 mujore nė Gjermani. Tė diplomuarit marrin 2 diploma (nga njė diplomė tė universiteteve pėrkatėse gjermane dhe bullgare). Pėr drejtimin e informatikės po bėhen pėrpjekje qė tė mundėsohet njohja e diplomės edhe nga universiteti partner gjerman.
Mbėshtetja finanaciare e ofruar nga DAAD-i konsiston nė atė se, DAAD merr pėrsipėr taksėn vjetore pėr regjistrimin nė fakultet, shpenzimet e udhėtimit si dhe vė nė dispozicion bursa studimi.
Kushtet e vėna pėr aplikim janė me sa vijon: tė interesuarit pėr studime nė degėt informatikė, inxhinieri mekanike dhe teknologji kimike duhet tė kenė mbaruar shkollėn e mesme dhe tė kenė njohuri bazė (tė mira) tė gjuhės gjermane. Aplikantėt qė nė vendin e tyre ndjekin studimet nė shkencat inxhinierike kanė pėrparėsi.
Tė interesuarit pėr studime pasuniversitare 2 -vjeēare pėr menaxhim industrial duhet tė kenė mbaruar shkollėn e lartė si dhe tė zotėrojnė njohuri bazė tė gjuhės gjermane.
Pėr vitin akademik qė fillon nė shtator tė 2005 aplikimet duhet tė paraqiten nė Universitetin Teknik tė Sofjes deri nė datėn 31 mars tė vitit 2005. (B.B.)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio