Studentet.info
Lajme : "Fiks Fare" denoncon mitėmarrjen nga ana e njė pedagogu tė universitetit
Kyqur 26-06-2007 3:10:20 (2287 Lexime)

Profesori shet notėn pėr 10 mijė lekė


TIRANĖ, 26 QERSHOR- Plot 10000 lekė tė reja kushton njė notė kaluese sot nė universitetet shqiptare. Tė marrėsh provimet pa mėsuar dhe pa u paraqitur asnjėherė nė leksione dhe seminare ėshtė shumė e thjeshtė. Mjafton qė ta kesh xhepin plot. Ēdo gjė zgjidhet me para. Pedagogėt mbyllin njėrin sy dhe mirėpresin shpėrblimin pėr notėn qė tė japin.

"Fiks Fare" denoncoi nė emisionin e djeshėm, rastin e njė pedagogu tė Universitetit Bujqėsor tė Tiranės, i cili kundrejt notės kaluese i merr studentes sė tij tė vitit tė tretė dhjetėmijė lekė. Studentja, e cila nuk mund tė merrte me forcat e saj njė notė kaluese nė lėndėn e pėrmirėsimit gjenetik, i kėrkon njė marrėveshje profesorit Kujtim Tamo nė zyrė. Studentja i jep fillimisht pesė mijė lekė profesorit, nė kėmbim tė notės kaluese. Profesori nuk pranon qė tė lėshojė notėn nė kėmbim tė kėsaj shume.


I kėrkon studentes qė t‘i sjellė
edhe pesė mijė lekė tė tjera. "Nuk e shes unė veten kaq kollaj", i pėrgjigjet studentes profesori, nė momentin kur shikon pesėmijė lekėshin nė duart e saj. Pasi siguron pagesėn prej dhjetėmijė lekėsh, studentja shkon pėrsėri te profesori Tamo sė bashku me fletoren
e provimit, ku ka zgjidhur nė shtėpi pyetjet e provimit, ndėrkohė qė studentėt e tjerė u janė pėrgjigjur testit nė sallėn e provimeve. Pasi i uron suksese nė lėndėt e tjera, profesori e kėshillon studenten e tij qė tė mos e bėjė fjalė me njeri qė e kishte paguar pėr tė marrė notėn kaluese, duke i kujtuar se nė vit tė katėrt ai do t‘i jepte pėrsėri mėsim


PROFESORI Kujtim Tamo, lėnda pėrmirėsim gjenetik nė Universitetin Bujqėsor
PROFESORI - Ēfarė duhet tė bėj me ty? Ēfarė halli ke.
STUDENTJA - Tani...
PROFESORI - Unė nuk tė kaloj, nuk kam motiv tė tė kalojė. Nė radhė tė
parė mos mė paragjyko.
PROFESORI - Tani ti erdhe vetė me kėmbėt e tua, ēfarė halli kishe? Si do ta shtrosh problemin?
STUDENTJA - Tani hall... Puna ėshtė qė unė dua pėr mė mirė, jo pėr mėkeq, normale.
PROFESORI - Ti do pėr mė mirė... Por tani pse unė duhet tė futem nė tė
tilla siklete shtetėrore. Pasi unė marr njė pėrgjegjėsi shtetėrore, apo jo?
STUDENTJA - Normale profesor dhe nuk po them se...
PROFESORI - Pastaj pse duhet tė ta bėj unė kėtė nder ty? Po e quaj nder,ose sakrificė, pasi nuk ėshtė nder ky. Pėr mua ėshtė sakrificė, duhet tė shkelligjet e shtetit, normat e tė gjitha. Pse duhet ta bėj? Tani me ēfarė mend erdhe,pse erdhe?
STUDENTJA - Tani herės qė kaloi ju mė patėt thėnė. Vėre dorėn nė zemėrti, d.m.th n.q.s e vini ju dorėn nė zemėr, e ve dhe profesori. Puna ėshtė oprofesor, se unė kam dhe provimin tjetėr dhe tė mos ashtu kot. Tė vė unė dorėn nė zemėr dhe ti tė mė ndihmosh...
PROFESORI - Pse nuk thua o profesor nuk e marr dot?
STUDENTJA - Po pra profesor nuk e marr dot.
PROFESORI - Tani me ēfarė mendje erdhe kėtu, ēfarė deshe tė thoshe?
STUDENTJA - Thashė unė, tė mbarojmė punė...
PROFESORI - Ēfarė ėshtė ajo?
STUDENTJA - Mė ndihmon ti, tė ndihmoj edhe unė.
PROFESORI - Pse kaq lirė e shes unė veten dhe ti veten?
STUDENTJA - Nuk ėshtė puna lirė...
PROFESORI - Futi brenda, kush ta dha atė?
STUDENTJA - Kush ma dha? Babi me mamin.
PROFESORI - Ulu aty, ulu.
PROFESORI - Unė e kam kaluar atė, tani shko thuaji ma jep dhe njė tjetėr si kjo atij shokut tėnd, nga ana jote dhe ma bėn profesori.
STUDENTJA - Si....
PROFESORI - Tė ta japi dhe njė tjetėr si kjo, ai shoku yt dhe...
STUDENTJA - Tė vij prapė lart unė?
PROFESORI - Ti e di.
STUDENTJA - Ok, do mė presėsh kėtu...
PROFESORI - Futi brenda...
STUDENTJA- Po kėto merri...
PROFESORI - Shko thuaji, bėje dhe njėherė kaq nga ana jote n.q.s mė do ...
STUDENTJA - O profesor, po nuk e kam nga ana e tij, unė do gjej njė... Do marr njė person tjetėr tė m‘i sjellė dhe tė ashtu...
PROFESORI - Ti e di...
STUDENTJA - Unė do t‘i them babit qė tė mė...sjellė kėtu nė shkollė...
PROFESORI - Tė vijė babai yt ?Po ē‘punė ka babai yt?
STUDENTJA - Jo jo, s‘ka punė me ty, tė vijė qė tė mė sjellė diēka tjetėr dhe...
PROFESORI - Tani shko bėje tė plotė atė dhe atėherė... Si e shitkam unė veten aq kollaj
STUDENTJA - Aq sa merr...
PROFESORI - Kaq, shko bėje tė plotė tani, pse kaq vlekam unė? Shko thuaji atij shokut tėnd qė tė do...
STUDENTJA - Jo, jo atij shokut... Mos mė vėr nė pozitė...
PROFESORI - Tė lutem, kjo ėshtė e kuptueshme vetvetiu, kur tė do kaq
shumė ai ty, pse s‘tė jep? Atėherė thuaji mė jep ti njė pesėdhjetėshe mua...
STUDENTJA - Po nuk i them unė o profesor.
PROFESORI - Ky ėshtė problem privat, po do ta mbyllim mos bėj muhabet me njeri, ik merri ato, bėje tamam dhe hajde. Tė lutem mos e bėj muhabet me njeri.
STUDENTJA - Nė rregull...Asgjė mo profesor, ēfarė ėshtė ky muhabet, nė rregull.

PJESA E DYTE
PROFESORI - Sot ka ardhur njė kohė, tė gjithėve ua kam dhėnė dhe s‘kathėnė njeri njė llaf tė mirė, atėherė reciproke janė kėto punė.
STUDENTJA - Ke tė drejtė...
PROFESORI - Dėgjo, asnjeriu s‘do t‘i thuash, dakord?
STUDENTJA - Jo mo profesor , ē‘ėshtė ajo fjalė.
PROFESORI - Dėgjo mua profesorin.
STUDENTJA - E di mo profesor, se po t‘i them njeriu, e di qė ėshtė pėr tė keqen time...
PROFESORI - Tė keqen tėnde. Sepse unė nuk e ēoj librezėn pa u mbyllurkjo punė qetė, qetė. Sepse jo se unė trembem...
PROFESORI - Tė lutem, jo tė lutem unė...
STUDENTJA -Ėshtė mė keq pėr veten time.
PROFESORI - Bashkė jemi dhe nė vit tė katėrt, do bėjmė edhe njė lėndėtjetėr. Prandaj tė them ėshtė nė tė mirėn tėnde, mbylle gojėn, shiko punėn, thuaj nuk ma dha. Madje, nuk ta shkruaj,
STUDENTJA - Mos ma shkruaj...
PROFESORI - Ka kohė tė kalojė kjo valė. Mos i thuaj njeriu, dakord, pėr
veten tėnde dhe pėr mua.
STUDENTJA - E di qė ėshtė nė tė keqen time, d.m.th i bėj keq vetes.
STUDENTJA - Tani, fletoren qė e mora me vete tė ta jap...Ja e kam marrė me vete.
PROFESORI - Ta mbyllim kėtė midis nesh...
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio