Studentet.info
Lajme : PAGESAT E STUDENTĖVE TĖ MJEKSISĖ DHE STMATOLOGJISĖ NĖ UT
Kyqur 30-11-2004 16:39:33 (5352 Lexime)


PAGESAT E STUDENTĖVE TĖ MJEKSISĖ DHE STMATOLOGJISĖ NĖ UT

STUDENTĖT: “KEMI PAGUAR 1 MILION EURO PĖR KĖTĖ FAKULTET”

Studentėt thonė se me 1 milion euro ka pas mundėsi tė ndėrtohet klinika, ka pas mundėsi tė krijohen kushte pėr funksionim e fakultetit tė mjeksisė dhe stomatologjisė

Kėshilli grevistė ka paraqitur njė njė analizė tė pėrgjithshme shpenzimet e studentėve tė mjeksisė dhe stomatologjisė pėr katėr vitet qė funksionon fakulteti i mjeksisė dhe stomatologjisė. Nė analizėn e tyre tė quajtur “statistika e pėrgjithshme e studentėve pranė UT-sė” sqarojnė tė gjitha obligimet qė kanė pas studentėt ndaj administratės sė Universitetit tė Tetovės.


Shuma qė studentėt kanė paguar pėr njė vit akadameik kap shifėr maramendėse. Pėr katėr vite qė funksionon fakulteti i mjeksisė dhe stomatologjisė shuma totale e pagesave qė janė bėrė nga studentėt nė Universitetin e Tetovės ėshtė 8761000 euro. Ata thonė se edhe me pagesat e provimeve, arihet diku 1 milion euro vlerė qė ka inkasuar Universitėeti i Tetovės nga studetėt pėr kėto vitė qė funsionon.
Studentėt thonė se me 1 milion euro ka pas mundėsi tė ndėrtohet klinika, ka pas mundėsi tė krijohen kushte pėr funksionim e fakultetit tė mjeksisė dhe stomatologjisė.
Studentėt e kėshillit grevistė nė analizizėn e tyre pėr pagesat e pėrgjithshėm qė kanė bėrė ata mbrenda katėr vitėsh i kanė paraqitur pėr secilin vitė veē e veē.
Numri i studentėve tė mjeksisė pėr vitin 2003-04 ėshtė 260 student, prej tyre 161 mjeksi e pėrgjithshem dhe 99 stomatologji. Kėta studentė kanė paguar kėto shumė tė tė hollave: pėr participim kanė paguar 500 euro, pėr semestėr kanė paguar 425 euro ndėrsa pėr njė vit kanė paguar 1350 euro. Disa studentė kanė paguar edhe kontributin prej 500 eurosh.
Shuma e pqėrgjirhshme qė ka inkasuar Universiteti i Tetovės, pėr njė vit akademik 2003-04 nga fakulteti i mjeksisė dhe stmatologjisė kapė shifrėn 35100 euro.
Studentėt sqarojnė se nė kėto shifėr nuk janė pėrfshirė pagesat e provimeve. Pėr njė vit akademik ēdo student duhet ti nėnshtrohet sė paku 12 provimeve. Mesatarja e pagesave pėr njė provim nga studentėt ėshtė 2 hyrė nė njė provim. Ēmimi i njė prvimi ka qenė 100 denarė. Edhe kjo shumė ėshtė jo e vogėl thonė studentėt.

Nė vitin akademik 2002-03, numri i ėprgjithshėm i studentėve nė mjeksi dhe stomatologji ėshtė 164 studentė. Mjekėsi e pėrgjithshme 101, ndėrsa nė fakultetin e stomatologjisė 63 studentė. Pėr participim studentėt e mjeksisė dhe stomatoloigjisė kanė paguar 500 euro. Njė semestėr nė kėtė vit akademik ka kushtuar 325 euro. Pėr gjithė vitin akademik studentėt kanė paguar 1150. Gjithsejtė pėr vitin akademik 2002-03 studenėtt thonė se kanė universiteti i Tetovės ka inkasuar pėr tyre 377200 euro.
Nė vitin akademik 2001-02 numri i pėqrgjithshėm i studentėve nė mjeksi dhe stomastologji ka qenė 94 studentė. Nė mjekėsinė e pėrgjithshme 52 studentė, ndėrsa nė stomatologji 42 studentė. Pėr njė semėstėr nė kėtė vitė akademik studentėt kanė paguar 225 euro, kurse pėr njė vitė ata kanė paguar 450 euro. Gjithsejtė studentėt e mjeksisė dhe stomatologjiė pėr kėtė vit akademik kanė participuar me 126900 euro.
Pėr vitin e 2000-01, numri i studentėve tė mjekėsisė dhe stomatologjisė ėshtė 21, mjekėsi e pėrgjithshme 14 student, ndėrsa stomatologji 7 studentė. Nė kėtė vit akademik studentė kanė paguar pėr njė semestėr 125 euro, ndėrsa pėr njė vit akademik kanė paguar 250 euro. Totali i pagesave qė kanė bėrė studentėt nė Universitetin e Tetovės pėr kėtė vit akademik ėshtė 21000 euro.

Kėshilli grevistė thotė se shuma e pėrgjithsme qė studentėt e fakultetit tė mjekėsisė dhe stomatologjisė kap shifrėn 876101 euro. Nė kėtė shifėr ata nuk kanė pėrfshirė edhe pagesta e provimeve pėr asnjėrin vit. Secili vitė nė tė dy fakultet ka mė sė paku 12 provime. Ēmimi pėr njė provim ėshtė 1000 denarė.
Studentėt pyesin ēfar ėshtė bėrė me parat e tyre. Pse nuk janė shfrytėzuar kėto para pėr tė pėrmisuar kushtet e fakultetit tė tyre, pasi e gjithė ky problem qė ėshtė shfaqur tani, nuk do tė ndodhte poqėse do tu menazhoheshin si duhet paratė tona, kanė sqaruar studentė grevbistė nė “statistikėn e pėrgjithshme tė studentėve pranė UT-sė”.

nga: Halit AJDINI - fakti
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio