Studentet.info
Lajme :  LIBRI UNIVERSITAR “FINANCAT PUBLIKE” nga Abdylmenaf Bexheti
Kyqur 29-06-2007 16:01:24 (6091 Lexime)


PROMOVOHET LIBRI UNIVERSITAR “FINANCAT PUBLIKE”

TETOVĖ,30 QESHOR- Nė Universitetin e Evropės Juglindore nė Tetovė, u bė promovimi i librit universitar “Financat Publike” tė prof.asoc. Abdylmenaf Bexheti. “Jam i nderuar me pjesėmarrjen nė kėtė promovim, jo vetėm se teksti ėshtė me vlera, por edhe pėr faktin qė prof. Abdylmenaf Bexheti ėshtė edhe bashkėpunėtori im i afėrt’, tha rektori i Universitetit tė Evropės Juglindore, akademik Alajdin Abazi. Universiteti ynė, tha ai, do tė vazhdoj tė pėrkrah botime cilėsore, tė ngjashme me kėtė qė promovohet sot edhe nė tė ardhmen. “Ēdo fjalė qė shkruhet nė universitet, duhet tė del edhe jashtė dhe kjo dėshmohet me botimin e kėtij teksti universitar”, tha rektori akademik Alajdin Abazi.

Botimi i kėtij libri vjen pas njė pune tė gjatė dhe kėrkimore tė prof. Abdylmenaf Bexheti, tha dekani i Fakultetit tė Administrim Biznesit, prof. Nasir Selimi. Teksti “Financat Publike” vjen nė njė kohė kur tekstet e ngjashme janė tė paktė nė gjuhėn shqipe. Jemi dėshmitarė se sa tė varfėr janė universitet me libra tė kėtij zhanri, tha dekani Nasir Selimi. “Nuk kam takuar asnjė ekonomist nė Maqedoni, i cili ka njohuri kaq tė thella pėr financat publike”, tha Abdul Gafar Mugal , njėri nga recensentėt e librit, duke shtuar se “ ndoshta ėshtė pėrvoja nė qeveri e profesor Bexhetit, e cila e lejon atė tė bėjė njė baraspeshė tė mrekullueshme ndėrmjet aspektit normativ dhe pozitiv tė financave publike. Kjo baraspeshė ėshtė thelbėsore nė kuptimin gjithėpėrfshirės tė asaj ēfarė mund dhe ēfarė duhet tė bėjė qeveria, tha profesori Mugal.Lektori i librit, prof. Ismet Osmani, tha se profesor Bexheti ka ndėrtuar njė mozaik tė mrekullueshėm gjuhėsor pėr tė treguar aspektin shkencor tė librit.

Duke iu falėnderuar tė gjithėve, tė cilėt kanė kontribuar nė botimin e kėtij libri, prof. asoc. Abdylmenaf Bexheti, tha se tė gjithė nga pak kanė kontribuar nė botimin e kėtij libri, por dėshiroj qė edhe nė tė ardhmen tė “vendosni gurė tė tjerė nė themelet e dijes”. Ai, posaēėrisht falėnderoj rektorin akademik Alajdin Abazi, bashkėpunėtorėt e jashtėm, recensentėt dhe tė gjitha ata qė kanė bėrė tė mundur botimin e librit. Shpresoj se libri dhe referencat e mija do t’u ndihmojnė tė gjithėve tė pėrdorin kėto dije nė punėn e tyre profesionale, tha profesor Bexheti.

Teksti universitar “Financat Publike tė prof. asoc. Abdylmenaf Bexheti ka dal nga shtypi para dy javėve. Teksti pėrbėhet prej 500 faqesh dhe ėshtė i ndarė nė tetė pjesė, duke pėrmbledhur pothuajse tė gjitha ēėshtjet bazė tė financave publike.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio