Studentet.info
Lajme : Nepotizmi nė UEJL luftohet me grevė urie
Kyqur 04-07-2007 7:16:37 (2457 Lexime)


Mr. Ruhi Bakiu nė grevė urie pėrshkak nepotizmit nė UEJL

Ja Nepotizmi: Memet dhe Ardit Memeti-vėllezėr; Ismail Memeti – xhaxhai i Arditit dhe Memetit; Sami Memeti – djali i Ismail Memetit dhe kushėri i Arditit dhe Memetit; Nora Memeti – bashkėshortja e Ardit Memetit; Hamit dhe Seadin Xhaferi – vėllezėr, dajallarė tė Ardit dhe Memet Memetit – tė gjithė nė mėnyrė direkte apo indirekte tė punėsuar nė Fakultetin e Drejtėsisė


Pėr shkak tė nepotizmit tė tepruar dhe krijimit tė grupit tė fuqishėm tė ineresit, i cili ėshtė krijuar mbi kėtė bazė, pėrkrahjes qė ky grup e gėzon nga strukturat udhėheqėse tė universitetit dhe tė cilėt nė mėnyrė permanente ushtrojnė presion ndaj tij dhe shumė tė tjerėve tė cilėt nuk mendojnė si ata e ka parė tė arsyeshme edhe ngritjen e zėrit tė arsyes mbi kėto dukuri devijante nė Fakultetin Juridik tė Universitetit tė Evropės Juglindore.

Si rezultat i pakėnaqėsisė lidhur me zgjidhjen e kėrkesave dhe problemeve qė paraqiten nė Fakultetin Juridik nga njė grup i caktuar njerėzish,kam vendosur qė tė futem nė grevė urie duke kėrkuar nga strukturat e universitetit arsyet se pėrse ėshtė ndėrmarur njė veprim i tillė qė tė ndryshohet vendi i punės nga njė fakultet nė njė fakultet tjetėr.


Kėrkoj qė nė Universitetin e Evropės Juglindore tė ngritet njė komision dhe tė shqyrtohen tė gjitha rastet e nepotizmit dhe lidhjeve tjera familjare, i cili do tė inspektonte dhe konstatonte gjendjen juridike dhe faktike tė kėsaj dukurie nė universitet dhe do tė merrte vendim pėr largimin e sė paku njė anėtari tė familjeve tė cilėt janė punėsuar nė kėtė mėnyrė.Kėrkoj qė nė kuadėr tė kėtij institucioni t’u ndėrpritet hovi tė gjitha grupeve tė interesit tė cilat janė ngritur mbi bazė tė nepotizmit dhe tė lidhjeve tjera farefisnore, tė cilėt nė mėnyrė tė vazhdueshme shpifin, pėrbuzin dhe tentojnė tė nėpėrkėmbin pjesėn tjetėr tė stafit akademik dhe administrativ tė cilėt nuk kanė lidhje familjare nė kėtė universitet dhe nuk pajtohen me veprimet e tyre kriminele siē janė: marrja e rrogės sė dekanit pa qenė dekan, ligjėrimi i 7 apo 8 lėndėve nė njė semestėr, ligjėrimit tė profesorit tė cilit me vendim tė plotėfuqishėm i janė marrė thirjet univesitare dhe i janė shpallur tė gjitha tekstet PLAGJIATURĖ dhe i cili me kėto tekste dhe pa kėto thirje vazhdon tė ligjerojė dhe tė mbrohet nga ky grup, nė universitetin ku studentėt paguajnė shuma marramendėse pėr tė studiuar etj. Poashtu,kėrkoj tė ndėrpritet tradita e kėrcnimeve pėr pėrjashtim dhe transferim tė stafit tė pambrojtur nga vendi i punės dhe tė krijohet njė traditė e pėrkrahjes dhe ofrimit tė ndihmės profesionale me qėllim tė ngritjes sė cilėsisė sė mėsimdhėnies dhe mėsimarrjes nė universitet etj.

Mr. Ruhi BAKIU
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio