Studentet.info
Komunikata : Komunikatė
Kyqur 13-07-2007 6:07:40 (2442 Lexime)


Komunikatė

Kėshilli i Universitetit tė Evropės Juglindore (UEJL), nė Tetovė, nė mbledhjen e sotshme tė radhės, midis tjerash, shqyrtoi edhe Raportin e Komisionit Qendror, tė pėrpiluar nga tė gjitha dekanatet, nė veēanti, pėrkitazi me dukurinė e nepotizmit, ku kishte edhe kritika nga disa mediume. Nė njė atmosferė tė njė debati konstruktiv, pėrmbajtėsor dhe mbi tė gjitha vetėkritik, Kėshilli i UEJL-sė, nė pėrbėrje tė plotė, njėzėri vendosi si vijon:


Tė gjitha punėsimet e kuadrit akademik nė UEJL janė bėrė nė pajtim me procedurat dhe institucionin e konkursit, duke u dhėnė shanse tė barabarta tė gjithė pjesėmarrėsve nė konkurs. Pėr tė gjitha rastet, nė mėnyrė individuale, janė shqyrtuar edhe kandidatėt, tė cilėt kanė aplikuar nė konkurset pėrkatėse si dhe recensionet akademike, tė nėnshkruara nga komisionet e zgjedhura, nė mėnyrė transparente.

UEJL, do tė vazhdojė me vendosmėri dhe transparencė edhe nė tė ardhmen tė angazhojė kuadro tė aftė, tė dėshmuar, jo nė lagjet tona, por nėpėr botė, siē ėshtė rasti i Ilir Snopēes, i cili pavarėsisht se e kishte vėllain tė punėsuar nė UEJL, megjithatė ne “e grabitėm” nga bankat e studimeve nė Shkup, me notė mesatare 10.00 dhe me vendin e dytė tė zėnė nė garat botėrore tė matematikės.

Dekanatet e fakulteteve tė UEJL-sė janė tė vendosur njėzėri se nuk do tė zmbrapsen nga asnjė formė e presionit individual nga pėrcaktimet e tyre, qofshin ato edhe pėrmes manifestimit tė grevave tė urisė.


UEJL, do tė vazhdojė tė ketė njė pėrkujdesje tė theksuar ndaj kėtyre dukurive, mė tepėr se sa shumė institucione tė tjera publike dhe se nė mėnyrė transparente dhe me kritere cilėsore edhe nė tė ardhmen, do tė angazhojė kuadro tė dėshmuara, pavarėsisht qasjeve konjukturale nė ambientin tonė.

12 korrik 2007 Qendra pėr Informim nė UEJL
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio