Studentet.info
Lajme : LIDERI I PDSH-sė VIZITOI UNIVERSITETIN E EVROPĖS JUGLINDORE
Kyqur 14-07-2007 3:07:52 (1457 Lexime)

Menduh Thaēi: Cilėsia ėshtė kėtu nė UEJL

TETOVĖ, 13 KORRIK- Lideri i Partisė Demokratike Shqiptare, Menduh Thaēi, sot(10 korrik 2007) qėndroi pėr vizitė nė Universitetin e Evropės Juglindore nė Tetovė, pėr t’u njohur nga afėr me punėn nė Universitet. Thaēi, me kėtė rast, u takua me stafin drejtues tė UEJL, ku u prit nga rektori Alajdin Abazi.

Pas takimit, Thaēi, tha se, vizitėn e ka bėrė pėr dy arsye. “Nėpėrmjet kėsaj vizite dua tė dėrgoj porosi qė tė eliminohen tė gjitha keqkuptimet qė janė plasuar nė opinion pėr raportet e mundshme tė Partisė sonė dhe tė Qeverisė me Universitetin. Ne, qėndrojmė edhe mė tej, nė bindjen e argumentuar tonėn se ky institucion mbetet institucioni mė i mirė, i cili funksionon, nė mėnyrė mė perfekte se sa institucionet tjera, qė janė ngritur kėtu. Aspekti i dytė, ėshtė se biseduam me drejtuesit e Universitetit se PDSH-ja, ka nevojė tė madhe pėr resurset njerėzore, ka nevojė tė madhe pėr njerėzit qė kanė nevojė pėr dije intelektuale dhe pėrgatitjet e vėrteta profesionale. Nė vijė tė kėsaj, do tė vazhdojmė tė bashkėpunojmė qė vendet, tė cilat do t’i marrė PDSH-ja nė institucionet shtetėrore dhe seleksionimi i kuadrove tė shkojė, nė mėnyrė tė natyrshme, nė kuadėr tė Universitetit, sepse tė gjithė jemi dėshmitarė se cilėsia ėshtė kėtu, nė UEJL dhe askujt nuk duhet t`ia mohojmė cilėsitė qė ka”, deklaroi me kėtė rast z. Thaēi.

Ndėrsa, nga ana tjetėr, rektori i UEJL-sė, akademik Alajdin Abazi vuri nė pah disa ēėshtje, tė cilat, siē tha ai, u sqaruan me kėtė rast, ngase nė opinion, kishin lėnė pėrshtypje tė ndryshme rreth qėndrimeve tė strukturave politike ndaj Universitetit.


Gjithashtu, ėshtė biseduar edhe pėr ēėshtje praktike. Shumė me rėndėsi ėshtė punėsimi i tė diplomuarve nė kėtė Universitet. “Ne mendojmė se kemi pėrgatitur njė strukturė tė tė diplomuarve qė do t’i bėjnė mirė popullit edhe vetvetes. Ky projekt ėshtė iniciuar kur nė pushtet pėr herė tė parė ishte PDSH-ja me VMRO-DPMNE-nė. Natyrisht, ne i sqaruam disa ēėshtje, tė cilat nė opinion kanė lėnė pėrshtypje tė ndryshme rreth qėndrimeve tė strukturave politike ndaj Universitetit. U vendos qė sa mė shpejtė tė fillojė ndėrtimi i sallės sė sportit, qė do tė jetė nė tė mirė tė studentėve, sepse ishte njė pjesė e infrastrukturės qė i mungonte Universitetit.

Sa i pėrket zhvillimeve tė kėtyre ditėve, ai tha se, bėhet fjalė pėr disa tė punėsuar, tė cilėt kanė diplomuar me sukses tė shkėlqyer dhe kanė mbaruar jashtė studimet e tyre dhe se nuk pėrjashtohet mundėsia e lidhjeve familjare. “Por unė mendoj se ėshtė nė dobi tė Institucionit qė ata qė janė studentė mė tė mirė tė pranohen nė Universitet, pa marrė parasysh se kanė ndonjė lidhjeje familjare ngase janė tė ri dhe nuk ndikojnė nė politikėn e vendimmarrjeve pėr shkak tė atyre lidhjeve dhe se Universiteti kėrkon atė qė ėshtė mė e mirė”, tha Abazi.

Nga ana tjetėr, lideri i PDSH-sė, Menduh Thaēi tha se, pėrfundimisht ata qė mendojnė ndryshe, vetė pamja e kėtij Universiteti pėr ata ėshtė vrastare, prandaj edhe duhet eliminuar tė gjitha argumentet negative
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio