Studentet.info
Lajme : Tre universitete trajtojnė aspekte tė ndryshme albanologjike
Kyqur 19-07-2007 16:40:00 (1494 Lexime)


USHT pėrgatit Konferencėn shkencore

Tetovė 18 korrik - Universiteti Shtetėrorė i Tetovės ėshtė duke bėrė pėrgatitjet pėr mbajtjen e njė Konference Shkencore gjithėkombėtarė, nė tė cilėn do tė marrin pjesė fakultetet Filologjike tė Universitetit tė Prishtinės, atij tė Tiranės dhe tė USHT-sė. Nė USHT-thanė se Konferenca do tė mbahet prej 14 deri 23 shtator dhe gjithashtu do tė ketė edhe trajtime tė ēėshtjeve tė ndryshme rreth problemeve letrare, aspekte tjera tė historisė, trajtime tė ēėshtjeve kulturore, si dhe aspekte gjuhėsore dhe diskutime tė ndryshme rreth kėsaj tė fundit.

Studiues tė ndryshėm dhe ekspertė, njohės tė mirė tė problemeve albanologjike do tė diskutojnė rreth temės kryesore "Albanologjia sot, problemet dhe detyrat". Kjo do tė jetė edhe njė mundėsi qė nė mėnyrė tė pėrbashkėt tė diskutohen tė gjitha problematikat rreth zhvillimit tė mėtutjeshėm tė ēėshtjeve rreth gjuhės, drejtshkrimit, filtrimit tė aspekteve gjuhėsore dhe gjėra tė ndryshme qė kanė tė bėjnė me probleme albanologjike nė pėrgjithėsi.


Nė kėtė Konferencė do tė ketė edhe disa tema tė seksioneve qė kanė tė bėjnė rreth problemeve tė gjuhės sė sotme shqipe, kjo sa i pėrket aspektit tė gjuhėsisė, ndėrsa nė atė tė letėrsisė nga ekspertėt do tė bisedohet pėr dukuritė e evoluimit tė gjinive letrare. Nė aspektin e historisė do tė bisedohet nė veēanti pėr ēėshtjen e historisė sė shqiptarėve, ndėrsa do tė ketė edhe temė ku do tė trajtohen ēėshtje tė ndryshme kulturore. Kėto tema do tė jenė tė hapura pėr gjithė ata qė janė tė interesuar tė jenė tė pranishėm nė kėtė konference, ndėrsa kjo do tė jetė edhe njė mundėsi pėr studentėt e USHT-sė qė tė ndjekin pėr sė afėrmi mendimet e njerėzve kompetentė pėr trajtimin e problemeve tė ndryshme rreth temave tė lartpėrmendura.

Nga: Urim SALIHU
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio