Studentet.info
Lajme : Pėrgatitje profesionale nė sfera tė ndryshme
Kyqur 14-08-2007 6:30:00 (1648 Lexime)


Horizonte tė reja studimi nė UEJL

Tetovė 13 GUSHT- Pėrderisa do tė ketė edhe njė afat tjetėr pėr tė marrė vizėn e studimit nė UEJL, kjo e fundit ka informuar nė tė njėjtėn kohė edhe njėherė pėr tė gjitha risitė nė vitin akademik 2007-2008, ndėrsa e veēanta ėshtė se fillon edhe Programi i ri trevjeēar "Bachelor of Arts", nė Shkencat Politike i ofruar nga Fakulteti i Administratės Publike, i cili do tė krijojė njė gjeneratė tė re tė politikologėve.
Sa i pėrket rezultateve tė studimit pas plotėsimit tė Programit, studentėt pritet tė tregojnė dhe tė zotėrojnė njė larmi aftėsish, kompetencash dhe njohurish nė fusha specifike nė Shkencat Politike.

Gjithashtu "Bachelor of Arts" nė Gjuhėt Evropiane dhe studimet - Opsioni Frėngjisht-Gjermanisht, qė pėr herė tė parė fillon nga ky vit akademik, ka pėr qėllim qė tė pėrgatisė profesionistė nė njohjen e gjuhės gjermane dhe frėnge dhe mundėsia e tretė pėr kėtė vit nė UEJL apo risi ėshtė edhe "Bachelor of Arts" nė Pėrkthim dhe Interpretim nė gjuhėn shqipe dhe maqedonase me gjuhė tė huaj, qė pėrqendrohet nė krijimin e kuadrove profesionale pėr pėrkthim dhe interpretim shqip - maqedonisht dhe anasjelltas, me gjuhė tė huaj.


Nė anėn tjetėr, Programi i Shkencave tė Komunikimit u ofron studentėve njohuri dhe aftėsi themelore gjatė pjesės sė parė tė studimeve, tė cilat do tė plotėsohen me njohuri specifike nė pjesėn e dytė tė studimeve. Varėsisht nga pėrmbajtja e lėndėve zgjedhore tė lira, tė cilat do t'i zgjedhin gjatė studimeve, studentėt do tė jenė nė gjendje tė zhvillojnė dhe thellojnė njohuritė dhe aftėsitė e tyre nė drejtimet kryesore qė i ofron kurikula: media dhe gazetari; komunikim koorporativ dhe marrėdhėniet me publikun, sigurim dhe zbulim apo shėrbimet e inteligjencės.

Programi trevjeēar i "Bachelor of Arts" nga Fakulteti i Drejtėsisė konsiston nė module qė mbulojnė themelet e njohurive ligjore dhe do tė lejojnė qasje nė njė sėrė profesionesh nga aspekti i sė drejtės dhe jashtė saj. Me Programin tre vjeēar, nė Fakultetin Pedagogjik studentėt mund tė fitojnė titullin "Bachelor of Arts" nė kėto departamente: Gjuhė dhe Letėrsi Shqipe, Gjuhė dhe Letėrsi Angleze, Gjuhė dhe Letėrsi Gjermane, Gjuhėt Evropiane dhe Studimet: Opsioni Frėngjisht-Gjermanisht, Pėrkthim dhe Interpretim nė gjuhėn shqipe dhe maqedonase me gjuhė tė huaj. Ky Program fokusohet nė debatin kyē tė shekullit tė 21-tė pėr sa i pėrket punės dhe politikave sociale nė Maqedoni, Evropė dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.

Nga: Urim SALIHU
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio