Studentet.info
Art Fokus : Sejdi Hoxha i UPSK-sė ia dorėzon detyrėn Gėzim Qerimit
Kyqur 14-08-2007 9:50:50 (3117 Lexime)

Gėzim Qerimi, zgjidhet Kryetar i Parlamentit tė Studentėve

PRISHTINĖ, 14 Gusht – gjashtėmbėdhjetė muaj ,pas zgjedhjeve studentore tė Universitetit tė Prishtinės (UP), pėr herė tė dytė janė bėrė ndėrrime nė udhėheqjen e organit mė tė lartė vendimmarrėse tė studentėve. Kėto ndėrrime janė bėrė nė bazė tė marrėveshjes se organizatave studentore, UPS-UPSK dhe Paqes Studentore .


Sejdi Hoxha , kryetar i UPSK-sė deri dje kryetar i Parlamentit tė Studentėve (PS), ia ka lėshuar Gėzim Qerimit , kryetar tė Paqes Studentore , dy pozita qė deri tash mbante. Nė njėrėn anė, pozitėn pėr tė udhėhequr me kėtė organ nė kaptinėn e tretė tė mandatit tė kėsaj udhėheqjeje, dhe nė anėn tjetėr edhe karrigen e senatori tė UP-sė.
Nė Sallėn solemne tė Rektoratit tė Universitetit tė Prishtinės, u mbajt mbledhja e radhės e Parlamentit tė Studentėve . Kjo mbledhje, ėshtė mbajtur me rastin e ndėrrimeve tė strukturave drejtuese tė Parlamentit Studentor. Mbledhjen e hapi Kryetari i deri tashėm i kėtij organi z. Sejdi Hoxha, i cili i informoi deputetėt rreth pikave tė rendit tė ditės . Pika e parė e kėsaj mbledhje ishte zgjedhja e kryesisė se re , pas votimit nga ana e deputetėve kryesia e re u zgjodh me kėtė pėrbėrje :
Gėzim QERIMI-Kryetar i Parlamentit tė Studentėve tė UP-sė
Sejdi HOXHA- Nėnkryetar organizativ
Elbasna HOTI –Nėnkryetar pėr marrėdhėnie me jashtė dhe
Zymber UKAJ- Sekretar i pėrgjithshėm

Gėzim Qerimi –Kryetar i sapo zgjedhur i Parlamentit tė Studentėve theksoi: se do tė vazhdojė programin e kėtij organi, por, la tė hapur mundėsinė qė tė ndryshojė diēka nga ai, aty ku ėshtė e nevojshme. Pasi theksoi se kanė punuar mjaft si strukturė udhėheqėse, dhe se nuk kanė mundur ta japin gjithė kontributin e tyre pėr UP-nė me krijimin e rrethanave tė tjera, premtoi se do tė shtohen aktivitetet e shumta .

Pritet qė shumė shpejt tė realizojmė disa projekte me OSCE , dhe mendoj se nė kėta tetė muajt e ardhshėm do tė bėjmė punė mė efikase. Nuk mendoj qė paraardhėsit e mi kanė ndikuar qė tė mos ketė efikasitet tė theksuar, por ,mė shumė do tė thosha se vetė rrethanat na e kanė imponuar qė tė mos kemi hapėsirė tė mjaftueshme pėr veprim”, tha Qerimi .

Sipas tij, do tė vazhdohet tė jetėsohet programi, tė cilin e ka paraqitur Parlamenti i Studentėve qysh nė fillim tė funksionimit tė tij, por ai ka edhe diēka tė pėrpiluar tė cilėn do a bėjė publike shumė shpejt. Do tė punojmė mė shumė qė tė ndikojmė nė reformimin e UP-sė, por, edhe do tė jemi zėri i fuqishėm i shqetėsimeve tė studentėve”, premtoi ai.

Ndėrkaq, ish-kryetari i PS-sė, Sejdi Hoxha , me rastin e dorėzimit tė
detyrės, ka thėnė se pėr tetė muaj ėshtė munduar tė bėjė tė pamundurėn, meqė nė kohėn kur kishte ardhur nė kėtė pozitė vlerėsoi se infrastruktura e kėtij organit tė kėtė qenė shumė e brishtė.
Pavarėsisht kėsaj gjendjeje, Hoxha u shpreh se ėshtė arritur tė bėhen pėrmirėsime tė dukshme, dhe se asnjėherė nuk kanė heshtur nė mbrojtje tė interesave tė studentėve .

“Kemi marrė pjesė nė komisionet pėr lirim nga pagesa,pėr organizimin e Universitetit Veror ,dhe komisione tjera , gjatė kohės kur kemi qenė nė udhėheqje tė UP-sė, e kemi filluar procesin e reformimit tė sistemit tė kredive, gjatė kėsaj kohe, kemi mbajtur seminare tė ndryshme si brenda, ashtu edhe jashtė Kosovės”, tha Hoxha me rastin e dorėzimit tė postit tė kryetarit.

Mirėpo, Sejdi Hoxha pėrsėri do tė jetė ndėr katėrshen drejtuese tė parlamentit. Nė kėtė tetė-mujor, ai sė bashku me Elbasan Hotin e UPS-UP-sė do tė jenė nėnkryetarė. Kjo, kryesi e sapo zgjedhur ėshtė vazhdimėsi e zgjedhjeve tė para studentore nė Kosovė , pasi nė zgjedhjet e studentėve pėr konstituimin
e Parlamentit Studentor, tė cilat janė mbajtur nė prill tė viti 2006, ėshtė ndėrtuar koalicioni qeverisės ndėrmjet tri organizatave studentore, UPSUP-sė, UPSK-sė dhe Paqes Studentore -PSUP-sė, dhe ky koalicion ka fituar zgjedhjet studentore mbi 70% dhe me kėtė kanė fituar edhe mandatin pėr t’i qeverisur studentet e Universitetit tė Prishtinės pėr dy vite radhazi ,pėrkatėsisht , ky koalicion do ta drejtoj Parlamentin Studentor deri nė muajin maj tė vitit 2008. Koalicioni i Organizatave Studentore qė drejtojnė organin me tė lartė tė studentėve i cili organ pėrfaqėson mbi 35.000 studente tė UP-sė ,sė bashku kanė 12 nga 17 anėtarėt nė Parlamentin e Studentėve. Ata kanė edhe shtatė anėtarė tė organizatave tė tyre nė organin mė tė lartė tė Universitetit, nė Senat, por, jo edhe nė Kėshillin Drejtues. Sipas marrėveshjes sė tri organizatave studentore tė UP-sė, ēdo tetė muaj bėhen ndėrrime edhe nė drejtimin e tė vetmit organ informativ tė studentėve, revistės “Bota e re”.
Ndėrsa pjesėn e dytė tė mbledhjes e drejtoi Gėzim Qerimi –Kryetar i sapo zgjedhur i cili vazhdoi kryesimin sipas rendit tė ditės ,ku parashihej zgjedhja e shtatė studentėve senator, tė cilėt do tė delegohen nė organin me tė lartė tė Universitetit tė Prishtinės . Gjithsej ishin dyzetė e shtatė kandidatė pėr tu zgjedhur studentė senator ,dhe pas votimit nga ana e deputetėve u zgjodhėn kėta senator :
Gėzim QERIMI – Paqja Studentore
Sead UJKANI-Paqja Studentore
Fidan SELIMI – UPS-UP
Labinot HALILAJ-UPSK
Shkelzen OSMANI- Paqja Studentore
Bedri ISTREFI–UPSK dhe
Armend RUGOVA –UPS-UP
Nė kėtė mbledhje gjithė ashtu u zgjodhėn edhe drejtuesit e tė vetmit organ informativ tė studentėve tė UP-sė ,pėrkatėsisht drejtuesit e revistės ,,Bota e Re,, e cila revistė pėr herė tė parė ka dal nė botim nė vitin 1969 pėrkatėsisht para tridhjetė e tetė vitesh . Bordi Drejtues i kėsaj revistė u zgjodhe mė kėtė pėrbėrje:
Feim Maliqaj – Kryeredaktor
Refet Ēilaku-z. v. Kryeredaktor dhe
Arber Zeka –Redaktor Pėrgjegjėse

Edhe pse u takojnė organizatave parlamentare, nuk kanė ndikim nė vendimmarrje pesė anėtarė e Parlamentit Studentor, qė i takojnė tri organizatave tė tjera studentore, Organizatės sė Re Studentore (ORS),Listės Studentore “Reforma” (LSR) dhe Unionit tė Studentėve Shqiptarė,(USSH) , tė cilat organizata edhe pėr afėr njė vit do tė jenė opozitė e kėtij organi.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio