Studentet.info
Lajme : Fillon semestri i dytė nė USHT
Kyqur 16-02-2005 4:13:34 (1894 Lexime)

Masat qė do ta pėrmirėsojnė imazhin e USHT-sė

Tetovė, 16 SHKURT- Nė vitin akademik 2004/05, nė Universitetin Shteror tė Tetovės, ndjekin studimet 10226 studentė, ndėrsa vetėm 1100 prej tyre nuk janė shtetas tė Maqedonisė.

Universiteti i Tetovės deri nė fund tė semestrit do tė jetė nė nivel tė dy Universiteteve nė Maqedoni dhe nė nivel tė universiteteve evropiane.
“Themelet e sistemit qė jemi duke hedhur, duke krijuar rend, disiplinė dhe kushte shumė tė mira pėr stafin dhe studentėt e Universitetit Shtetror tė Tetovės do tė ēojnė nė pėrmisimin e imazhit dhe standardeve tė kėtij institucioni tė lartė arsimor tė shqiptarėve nė nė Maqedoni”, deklaroi Sekretari gjeneral i USHT-sė, Bashkim Selmani nė ditėn e parė tė fillimit tė semestrit.Indekse tė rinj pėr studentėt e USHT-sė

Sekretari i pėrgjithshėm i USHT-sė, sqaroi se me vendim tė senatit dhe kėshillit mėsimorė janė pregatitur indekse tė rinj pėr tė gjithė studentėt aktivė tė USHT-sė dhe pėr njė afat shumė tė shkurtėr do tė pajisen tė gjithė studentėt. Indekset janė pėrgatitur nė bazė tė Indekseve tė universiteteve sllovene, duke ruajtur tė gjitha simbolet e Universitetit tė Tetovės.
Nė vitin akademik 2004/05, nė Universitetin Shteror tė Tetovės, ndjekin studimet 10226 studenėt, ndėrsa vetėm 1100 prej tyre nuk janė shtetas tė Maqedonisė.
Pėr studenėt qė janė joshtetas tė Maqedonisė, Bashkim Selmani sqaroi se Universiteti i Tetovės u siguron viza hyrėse.
“Asnjė student nuk ka problem me hyrje-daljen nė Maqedoni. Universiteti u siguron atyre vizė njėvjetore dhe me kėtė ne u lehtėsojmė problemet e mundėshme nė marrjen e vizave”.
Marrja e vizave ka qenė problem i vazhdueshėm deri tani pėr studentėt e Universitet tė Tetovės, veēanarisht pėr studentėt nga Shqipėria dhe Lugina e Preshevės.
Nė bazė tė ligjit njė Universitet duhet tė posedojė pėr ēdo student 3 metėr katrorė hapsirė. Bashkim Selmani sqaroi se USHT-ės, i plotėson kėto kushte.
“Ėshtė nė pėrfundim e sipėr renovimi i objektit tė ri tė rektoratit tė USHT-sė dhe me transferin tonė nė objektin e ri, do tė krijohen kushte tė volitshme pėr mbarvajtjen e procesit arsimor”, u shpreh Selmani.

Nė UT, ka pėrfunduar era e kaosit

Viti akademik do tė fillojė me njė staf tė konsoliduar sipas zyrtarėve tė kėtij institucioni. Sekretari i pėrgjithshėm i USHT-sė, Bashkim Selmani sqaroi se stafi akademik edhe pse i trashėguar do tė punojė maksimalisht pėr shkak se ka pėrfunduar era e kaosit.
“Ne kemi edhe fletoren e ankesave. Ēdo student do tė ketė mundėsi qė tė paraqesė nė fletoren e ankesave, me fakte dhe dėshmi ndonjė paregullsi qė mund tė bėhet nga ana e stafit tė Universitetit, e pastaj komisioni disiplinor do tė marrė masa tė menjėhershme. Ēdo i punėsuar nė USHT qė do thyej rregullat apo normat e procesit akademik, do tė ndėshkohet nga oragnet kompetente”, deklaroi Selmani.
“Ne vendojmė themelet e sistemi ligjor nė USHT. Tani kemi arritur qė tė fitojmė simpatinė e shumė universiteteve evropiane dhe ndėrkombėtare pėr respektimin e normave ligjore tė paraparė pėr arsmin sipėror. I vetmi shpėtim i arsmit ėshtė respektimi i rendit dhe ligjit”, u shpreh sekretari i USHT-sė.

Delegacion nga Italia viziton USHT-ės

Universiteteti i Tetovės, pas legalizmit ėshtė vizituar nga dhjetra delegacione tė Universiteteve Evrpoiane. “Tė gjithė ata janė tė interesuar pėr zhvillimin e procesit arsimorė dhe kanė ofruar bashkpunim bilateral ndėrmjet universiteteve” njofton shėrbimi pėr informim i USHT-sė.
Njė delegacion nga Universitetet Italiane, dje ka vizituar rektoratin e USHT-sė, ku ka biseduar pėr thellimin e bashkėpunimit ndėrmjet USHT-sė dhe Universiteteve Italiane. Kjo vizitė ėshtė cilėsuar si shumė produktive dhe nė interes tė USHT-sė.

Nga: Halit AJDINI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio