Studentet.info
Lajme : Komunikatė e MASHT-it
Kyqur 17-08-2007 8:55:18 (1467 Lexime)

Mbėshteten studentėt qė studiojnė nė drejtime tė rėndėsisė strategjike nė UP

Prishtinė, 17 gusht - MASHT po bėnė tė gjitha pėrpjekjet qė tė mbėshtesė studentėt nė arsimin e lartė. Pėrveē arritjes sė marrėveshjeve me bankat komerciale pėr ofrimin e kredive me kushte mė tė volitshme pėr studentė, tani Ministri Veliu ka nxjerr njė vendim tjetėr.

Me kėtė vendim tė gjithė studentėt e rregullt qė studiojnė drejtime me rėndėsi strategjike pėr zhvillimin e veprimtarisė kėrkimore-shkencore si dhe prodhimit tė kuadrove do tė lirohen nga pagesa e dy semestrave pėr vitin akademik 2007/2008.
Drejtimet me rėndėsi strategjike pėr kėtė vit akademik konsiderohen:
· Nė Fakultetin e Shkencave Matematiko-Natyrore: (I) Departamenti i Matematikės – Drejtimi Arsimore; (II) Departamenti i Matematikės – Drejtimi i Pėrgjithshėm; (III) Departamenti i Fizikės – Drejtimi Arsimor; (IV) Departamenti i Kimisė – Drejtimi Arsimor; (V) Departamenti i Biologjisė – Drejtimi Arsimor
· Nė Fakultetit tė Xehtarisė dhe Metalurgjisė: (I) Departamenti i Xehtarisė; (II) Departamenti i Gjeologjisė dhe (III) Departamenti pėr Materiale dhe Metalurgji.
Lista e drejtimeve strategjike do tė rishikohet ēdo vit akademik pėr tė siguruar se drejtimet qė janė tė rėndėsishme pėr zhvillim afatgjatė tė shkencės dhe krijimit tė kuadrove nė Kosovė kanė numėr tė mjaftueshėm tė studentėve.
Studentėt qė pranohen nė kėto drejtime, pėrveē lirimit nga pagesa e semestrave ju sigurohet edhe vendosja nė konviktet e Qendrės tė Studentėve pėr vitin akademik 2007/2008 gjithmonė nė pėrputhje me Rregulloren pėr Vendosjen e studentėve nė konvikte tė Qendrės sė Studentėve. Nga tani me kėtė vendim, obligohet UP-ja dhe Qendra e Studentėve qė tė ndėrmarrin tė gjitha masat e nevojshme pėr zbatimin e vendimit.
Po ashtu MASHT thekson se ky vendim u morr pėr tė siguruar kuadro pėr arsimin dhe veprimtarinė kėrkimore-shkencore nė Kosovė. Ky vendim ėshtė nė pėrputhje me objektivat afatgjate tė zhvillimit tė arsimit tė lartė dhe tė shkencės nė Kosovė tė pėrcaktuara nė Strategjinė e Arsimit tė Lartė.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio