Studentet.info
Lajme : Shkolla “fantazmė” po japin diploma false
Kyqur 22-08-2007 4:27:13 (2754 Lexime)


MASH jep alarmin, shkolla “fantazmė” po japin diploma false


TIRANĖ, 22 GUSHT- Insitucione shkollore fantazmė po shpėrndajnė diploma false tė cilat nuk njihen as nė Shqipėri as nė vende tė tjera tė botės. Ky ka qėnė alarmi i Ministrisė sė Arsimit drejtuar studentėve qė synojnė tė marrin diploma Master dhe Doktoraturė nė institucione arsimore qė janė tė palicencuar dhe akredituara.Kėshtu burime zyrtare tė MASH-it bėjėn tė ditur se gjatė kėtyre ditėve ėshtė konstatuar se njė numėr shtetasish shqiptarė kanė qenė regjistruar dhe kanė ndjekur programe studimi tė cikleve tė ndryshme universitare, ofruar nga institucione tė arsimit tė lartė pa legjitimitetin e duhur pėr tė lėshuar diploma universitare, sidomos nė nivelin Master dhe Doktoraturė.


Tė pa licencuar

Rasti mė i fundit i shqyrtuar nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės ishte nė pėrgjigje tė njė interesimi nga shtetas shqiptarė pėr legjitimitetin e Institucionit IRERIE, me seli nė Tiranė, te drejtuarnga shtetas francez,i cili ka ofruar kurse Master dhe Doktoraturė nė Shqipėri dhe nė disa vende tė tjera nė Ballkan dhe Afrikė. Sipas burimve zyrtare tė MASH-it janė kontaktuar me autoritetet kompetente nėpėrmjet kanaleve zyrtare dhe konfirmoi se ky institucion nuk ėshtė i akredituar, dhe madje as i licencuar pėr tė filluar veprimtarinė e tij akademike. "Si pasojė, asnjė nga kėto diploma tė lėshuara nuk njihen nė Republikėn e Shqipėrisė dhe nė asnjė vend tjetėr tė botės. MASH ėshtė duke shqyrtuar edhe raste tė tjera tė dyshimta dhe do tė njoftojė publikun pėr rezultatin pėrfundimtar",- bėjen tė ditur burime zyrtare. Sipas MASH-it duhet vėnė nė dukje se pavarėsisht konstatimit dhe ndėrtimit tė njė liste me universitetet fantazmė, kjo listė mbetet gjithnjė e hapur kundrejt zhvillimeve nė vazhdim, pra kjo listė nuk ėshtė asnjėherė e fundme dhe nuk pėrbėn njė bazė tė plotė konstatimi. Mund tė dalin universitete tė reja tė kėtij lloji, ose universitete qė e kanė patur njė akreditim nė njė periudhė tė caktuar dhe mė pas e kanė humbur. "Prandaj, kėshillohet qė gjithmonė nė raste tė dyshimta tė merret kontakt me autoritetet kompetente pėr informacione tė sigurta dhe zyrtare. Pėr kėtė qėllim, MASH ka ristrukturuar sektorin e njohjes sė diplomave, dhe po ndėrton njė infrastrukturė mė tė plotė, qė tė jetė nė gjendje tė pėrballojė situata tė tilla dhe tė mbrojė interesat e shtetasve tanė",- pohojnė burimet zyrtare duke shtuar se kjo situatė ndodh edhe nė shtete tė tjera. Kryesisht SHBA, Kanada, Itali, Ballkan etj.

Verifikimi

Gjatė kontrolleve tė fundit tė MASH-it, janė konstatuar institucione tė paakredituara ose institucione tė akredituara nga agjenci akreditimi fantazmė. Sipas burimeve tė MASH diplomat e kėtyre institucioneve nuk janė njohur nė asnjė vend tė botės dhe kėto institucione janė pjesė e njė liste famėkeqe, prej tė cilave kandidatėt e mundshėm duhet tė ruhen. Pra, sė pari kandidatėt duhet tė kryejnė verifikimet e duhura dhe nė rast pamundėsie pėr tė marrė konfirmim tė sigurt, duhet t'i drejtohen pėr informacion Ministrisė sė Arsimit, Sektorit tė Njohjes sė Diplomave, pėr tė shmangur rėnien viktimė tė skemave tė tilla tė paligjshme. Shtetasit shqiptarė mund tė ndjekin programe studimi qė kanė bazė legjitimiteti nė Shqipėri ose nė njė vend tė huaj. Burime nga MASH thonė se, nėse njė institucion i arsimit tė lartė vepron nė Shqipėri duhet tė jetė i licencuar pėr tė filluar aktivitetin akademik dhe mund tė lėshojė diploma universitare vetėm pėr ato programe studimi dhe cikle (Bachelor, Master apo Doktoraturė) tė cilat janė akredituar nga autoriteti kompetent shqiptar. Mė tej MASH kėshillon duke thėnė "Njė institucion i huaj mund tė operojė nė Shqipėri si filial dhe tė ofrojė programe studimi, por mund tė lėshojė diploma tė cilat mund tė njihen nė Republikėn e Shqipėrisė vetėm nėse kėto programe studimi dhe institucioni qė i lėshon kėto diploma ka legjitimitetin e duhur, pra tė jetė i akredituar nė njė vend tė huaj".

Institucione arsimore fantazmė infektojnė edhe Shqipėrinė

Lista e institucioneve arsimore fantazmė veēanėrisht nė SHBA ėshtė e gjatė. Ky fenomen ka arritur tė gjej terren sė fundi edhe nė Shqipėri. Kėshtu MASH ka verifikuarse Institucioni IRERIE, me seli nė Tiranė, te drejtuarnga shtetas francez, ka ofruar kurse Master dhe Doktoraturė nė Shqipėri dhe nė disa vende tė tjera nė Ballkan dhe Afrikė. MASH kontaktoi me autoritetet kompetente nėpėrmjet kanaleve zyrtare dhe konfirmoi se ky institucion nuk ėshtė i akredituar, dhe madje as i licencuar pėr tė filluar veprimtarinė e tij akademike. Disa nga kėto institucione si IRERIE janė ndjekur nga ana ligjore por jo tė gjitha rastet kanė patur njė pėrfundim pozitiv. Sipas MASH disa institucione janė ndėshkuar penalisht, shumica janė mbyllur por disa prej tyre kanė vazhduar tė ofrojnė programe studimi me diploma qė nuk njihen zyrtarisht por vetėm nga biznese private lokale. Disa prej kėtyre institucioneve ndėrtojnė bashkėpunim me universitete tė akredituara dhe realizojnė programin e studimit nėn garancinė qė diploma lėshohet nga universiteti i akredituar. Kjo ėshtė arsyeja qė nė disa vende institucione tė tilla vazhdojnė tė operojnė, por asnjė diplomė e lėshuar prej tyre nuk njihet zyrtarisht nėse i mungon akreditimi. Nė asnjė vend nuk funksionon njohja e diplomave lėshuar nga njė institucion qė nuk ėshtė i akredituar dhe kėto diploma nuk kanė asnjė vlerė zyrtare. Pra nė mėnyrė absolute dhe nė asnjė vend tė botės, nuk njihen zyrtarisht diploma lėshuar nga institucione tė pa akredituara. Sipas MASH ēdo aplikant qė synon tė ndjekė njė kurs universitar, Bachelor, Master apo Doktoraturė, duhet paraprakisht tė konfirmojė legjitimitetin e Institucionit dhe faktin nėse ėshtė i autorizuar tė ofrojė programin specifik qė synohet. Ky program duhet tė jetė fillimisht i licencuar dhe para lėshimit tė diplomave tė para, duhet tė jetė i akredituar. Akreditimi ėshtė i vlefshėm vetėm kur kryhet nga agjenci akreditimi tė legjitimuara.

Nga: Isuf Kurtaj
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio