Studentet.info
Lajme : Ministri Rushiti pėrgjigjet akuzave tė kryetarit Bejta
Kyqur 22-08-2007 4:35:15 (1528 Lexime)

Fakultet nė Gostivar

Shkup, 22 GUSHT- Vendimi pėr transferimin e konviktit tė Gostivarit nė konvikt studentėsh dhe marrja e kompetencave nė kėtė drejtim ėshtė sjellė pasi nė kėtė institucion arsimor janė kryer keqpėrdorime dhe malverzime tė mėdha nga ana e Nevzat Bejtes. Kėto janė akuzat e ministrit tė Arsimit dhe Shkencės, Sulejman Rushiti, i cili para gazetarėve tė martėn, ka informuar se tė premten do tė bėhet promovimi i objektit tė ri tė njė Fakulteti tė USHT-sė qė do tė transferohen nė qytetin e Gostivarit.

"Nga konvikti janė vjedhur batanije dhe janė dėrguar nė vilat e bashkė partiakėve tė Bejtės, tė cilat janė evidentuar dhe pėr tė cilat ėshtė ngritur procedurė, e qė ėshtė nė organet kompetente. Shtretėr, si dhe mungesa e njė pjese tė pajisjes sė nxehjes dhe ėshtė shitur pėr hekur, e qė gjithashtu ėshtė evidentuar nga drejtori, i cili me vendim tė ministrisė ėshtė ndėrruar", ka thėnė Rushiti, duke mos publikuar se cili nga fakultetet e USHT-sė do tė transferohet nė Gostivar.


Me kėtė rast, ai nuk ka nguruar t'i kundėrpėrgjigjet akuzave tė kryetarit Bejta, i cili ka thėnė se MASH dhe Qeveria nė mėnyrė joligjore ia kanė marrė kompetencat rreth menaxhimit tė konviktit, i cili deri mė tani ėshtė shfrytėzuar nga shkollat e mesme.
"Vendimi ėshtė marrė vetėm pėr njė arsye tė vetme. Nė Gostivar do tė transferohet njė nga fakultetet e USHT. Objekti i konviktit tashmė i ėshtė dorėzuar nė pronėsi Universitetit Shtetėrorė tė Tetovės dhe se shumė shpejtė, njėri ndėr Fakultetet do tė fillojė me punimet pėr adaptim tė objektit", sqaron ministri Rushiti.
Sipas tij, ekzistonin dy mundėsi pėr tė transferuar Fakultetet e USHT-sė nė Gostivar.
E para, thekson ai, ėshtė mėnyrė mė e lehtė shndėrrimi i konviktit nė shtėpi studentėsh, si dhe mėnyra e dytė, MASH-i tė uzurpojė ndonjė nga objektet e ndėrtuara pa leje nga ana e kryetarit Bejta.
"Kam dėgjuar deklaratat dhe qėndrimet e kryetarit tė Gostivarit, Nevzat Bejta lidhur me konviktin nė Gostivar, pėr tė cilin ėshtė marrė vendim qė i njėjti tė shndėrrohet nė konvikt studentėsh. Bejtėn e kisha porositur tė merret me detyrat qė nuk i ka kryer si kryetarė komune, ndėrsa punėt tjera t'ia lė Ministrisė sė Arsimit, pasi ajo mė mirė do tė kishte zgjidhur tė njėjtat", ėshtė shprehet nė fund Rushiti.

Nga: Hajrie AZEMI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio