Studentet.info
Lajme : Sė shpejti afati i radhės pėr regjistrimin e studentėve nė USHT
Kyqur 24-08-2007 8:47:53 (1663 Lexime)


Dorėzimi i dokumenteve nga 3 deri mė 7 shtator

Tetovė 23 gusht - Nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės janė duke u bėrė tė gjitha pėrgatitjet pėr zhvillimin e njė procesi tė mirėfilltė Akademik pėr kėtė vit. Nė kėtė institucion tė lartė arsimor janė dhėnė edhe konfirmimet pėr afatin e regjistrimit qė do tė mundėsojė qė tė interesuarit pėr tė studiuar nė kėtė Universitet tė paraqiten me tė gjitha dokumentacionet pėrkatėse, ndėrsa dorėzimi i dokumenteve nga ana e atyre qė duan tė marrin vizėn pėr tė qenė pjesė e USHT-sė do tė bėhet nga data tre deri shtatė shtator. Kjo ka tė bėjė me afatin e dytė .

Shefi i Zyrės pėr mėsim dhe Politikė regjistruese Qufli Osmani tha se nė USHT ka edhe 994 vende tė lira me kuotė shtetėrore, me vetėfinancim 1 mijė e 337 dhe me korrespondencė 734. Universiteti Shtetėror i Tetovės gjithsej ka 3 mijė e 35 vende tė lira. E veēanta sipas autoriteteve tė Universitetit ėshtė qė studentėt pasi tė kenė marrė lejen pėr tė studiuar qė nėnkupton se ata janė pranuar, duhet menjėherė tė bėjnė pagesėn nė afatin e caktuar ose pėrndryshe atyre u merret e drejta e pranimit. Kjo do tė vlejė edhe me afatin e dytė qė nėnkupton se ata duhet patjetėr ta bėjnė edhe pagesėn.


Osmani nė tė njėjtėn kohė konfirmoi se sė shpejti do tė shpallet edhe konkursi pėr transfer tė studentėve nga universitetet tjera nė USHT.
Ndryshe njė e veēantė tjetėr pėr vitin e ri Akademik do tė jetė ajo qė ka tė bėjė me reformimin e planeve mėsimore qė janė kompatibile me zhvillimet mė tė reja nė fushėn e arsimimit nė Evropė dhe koncepti arsimor shkrihet nė koncept profesional.

Nga: Urim SALIHU
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio