Studentet.info
Lajme : Jep dorėheqje drejtuesi i deritashėm i Institutit Albanologjik
Kyqur 05-09-2007 4:10:53 (1453 Lexime)

Jep dorėheqje drejtuesi i deritashėm i Institutit Albanologjik

PRISHTINĖ, 5 SHTATOR - Pėrmes njė deklarate pėr media, bėhet e ditur se drejtori i deritashėm i Institutit Albanologjik, Ismail Hasani, ka dhėnė dorėheqje. Vendimi pason problemet e shfaqura lidhur me statusin e akademik Rexhep Qosjes dhe lidhur me ēėshtje tė tjera tė shfrytėzimit tė objektit tė Institutit.
Hasani akuzon "klanin e Qosjes", duke thėnė se "rezistenca kundėr procesit tė reformimit bashkėkohor tė Institutit Albanologjik, ėshtė frikė e shkencėtarėve tė rrejshėm nga konkurrenca e vlerave, ėshtė pėrpjekje pėr tė ruajtur privilegjet e fituara pa meritė dhe orvatje pėr tė fshehur paligjshmėrinė".
"Gjithēka qė kam ndėrmarrė gjatė kėsaj periudhe sa kam qenė nė krye tė Institutit Albanologjik tė Prishtinės, e them me plot pėrgjegjėsi morale e penale, ka qenė e bazuar nė ligjshmėri dhe pa asnjė tendencė personale" thotė ai."Po largohem nga Instituti Albanologjik, me ndjenjėn e keqardhjes se humbi njė shans i mirė pėr ēlirimin e kėtij institucioni nga mendėsia e sė kaluarės dhe fudullėku, tė cilin qytetarėt e Kosovės e kanė ndėshkuar me kohė", thotė nder tjera Ismail Hasani. (RTK)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio