Studentet.info
Lajme : THEMELOHET UNIONI I STUDENTĖVE SHQIPTARĖ
Kyqur 16-02-2005 11:01:35 (1892 Lexime)


Bashkohen studentėt shqiptarė tė tė gjitha viseve

Prishtinė, 16 SHKURT- Studentėt shqiptarė tė tė gjitha viseve janė bashkuar nė njė organizatė tė re studentore e cila ėshtė promovuar nė fillim tė javės nė Prishtinė. Petrit Nimani, ėshtė zgjedhur kryetar i kėsaj organizate gjithėkombėtare studentore.
“Atė ēfarė nuk arritėn ta bėjnė asnjė organizatė studentore e bėmė ne, duke mbledhur nė kėtė promovim tė gjitha organizatat studentore nga tė gjitha universitetet shqiptare dhe pos kėsaj edhe organizata tjera rinore”, ka deklaruar Nimani pėr redaksinė tonė.Nė sallėn solemne tė Fakultetit Filologjik tė Universitetit tė Prishtinės ishin mbledhur studentė tė tė gjitha viseve shqiptare, organizata studentore dhe unionet e studentėve tė tė gjitha universiteteve shqiptare pėr tė marrė pjesė nė promovimin e organizatės studentore “Unioni i studentėve shqiptarė”.

Nė kėtė union morėn pjesė pėrfaqėsues tė organizatave studentore nga Kosova: “Unioni i pavarur i studentėve tė UP-sė”, “Organizata e re studentore”, “Liga e studentėve tė Kosovės”, “Parlamenti rinor i Kosovės”, nga Shqipėria “Unioni i pavarur i studentėve tė Universitetit tė Tiranės” dhe organizata studentore nga universitetet tjera tė shtetit shqiptar, ndėrsa nga Maqedonia ishin tė pranishėm pėrfaqėsues nga “Unioni i pavarur i studentėve tė USHT-sė”, “Unioni i pavarur i studentėve tė UEJL-sė”, pėrfaqėsuesi i webfaqes “studentet.info”, Rami Mislimi dhe shumė pėrfaqėsues tė organizatave tjera rinore nga viset shqiptare.
Kryetari i “Unioni i studentėve shqiptarė” (USSH), Petrit Nimani deklaroi nė promovimin e organizatės se “USSH” “ se do tė pėrfaqėsojė interesat e tė gjithė studentėve shqiptarė nga janė ata, nė tė gjitha universitetet shqiptare dhe se tashmė unioni pos qė funksionon nė Kosovė ai ka shtrirje edhe nė universitetet tjera ku mėsohet shqip”.
Ndėrsa, rreth pjesėmarrjes nė zgjedhjet qė do tė organizohen pėr Parlamentin studentor tė UP-sė, Nimani theksoi: “Ne si organizatė do tė marrin pjesė nė zgjedhjet parlamentare dhe se organizimi i zgjedhjeve duhet tė bėhėt me lista tė hapura”.
Ndryshe, kohė mė parė nė Maqedoni janė zgjedhur strukturat udhėheqėse tė kėsaj organizate me njė kuvend tė veēantė, ku gjithashtu janė zgjedhur edhe struktura tjera mė pėrfaqėsitė qė USSH i ka nė Prishtinė, Tiranė dhe Tetovė.

Nga: Halit AJDINI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio