Studentet.info
Lajme : Universiteti Shtetėror i Tetovės merr cmimin e nderit “Nėna Terezė”.
Kyqur 08-09-2007 3:55:56 (1434 Lexime)


Universiteti Shtetėror i Tetovės merr cmimin e nderit “Nėna Terezė”.

SHKUP, 7 SHTATOR- Me rastin e shėnimit tė dhjetėvjetorit tė vdekjes sė humanistes sė madhe shqiptare Nėna Terezė, u organizuan njė varg ceremonish. Fillimisht, u vendosėn lule para bustit tė shqiptares mė tė famshme - Gonxhe Bojaxhiu, pėr tė vazhduar me njė seancė tė posacme nė Kuvendin e Republikės sė Maqedonisė, ku pėr jetėn e saj dhe misionin e saj fisnik foli zėvendėskryetari i Komisionit pėr marrėdhėnie me bashkėsitė fetare tė Maqedonisė, Anton Sereci.


Ceremoni madhėshtore nė pėrkujtim tė Nėna Terezės u mbajt edhe nė Akademinė e Shkencave dhe Arteve tė Maqedonisė, organizuar nga asociacioni qytetar “Shkupjania Nėna Terezė” ku u ndanė mirėnjohje, statuje nė miniaturė “Nėnė Terezė” pėr kontribut nė shoqėri, Universitetit Shtetėror tė Tetovės – me motivacionin pėr afirmimin e vlerave edukative dhe atyre humane mes tė rinjve, Universitetit “Shėn Kirili dhe Metodij”, z. Muharrem Nexhipit, prof. Gzime Starova si dhe deputetes Liljana Popovska. Ishte kryeministri i RM-sė, z. Nikolla Gruevksi ai i cili ndau mirėnjohjet pėr fituesit e cmimit “Nėna Terezė”.Rektori, prof.dr. Sadi Bexheti pranoi cmimin “Nėna Terezė” nė emėr tė Universitetit Shtetėror tė Tetovės.

ė kėtė ceremoni pėrkujtimore mbanė fjalim akademik Cvetan Grozdanovski, peshkopi dr. Kiro Stojanov, kryetari i Shkupit, Trifun Kostovski, ambasadori Shqipėrisė, z.Vladimir Prela etj.

Tė pranishėm ishin pėrfaqėsues tė lartė tė shtetit dhe tė trupit diplomatik etj. Nėna Terezė (Agnes Gonxhe Bojaxhiu) ka lindur nė Shkup mė 26 gusht tė vitit 1910.
Nė vitin 1979 e fitoi Cmimin Nobėl pėr paqe pėr veprimtarinė e saj tė gjerė nė ndihmėn e tė sėmurėve dhe tė mjerėve nė botė.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio