Studentet.info
Lajme : Nė UEJL viti akademik, mė 17 shtator
Kyqur 13-09-2007 5:15:09 (1857 Lexime)


Nė UEJL viti akademik, mė 17 shtator

Tetovė, 13 shtator - Njėra nga risitė kryesore pėr Universitetin e Evropės Juglindore pėr kėtė vit Akademik, ėshtė fillimi i mėsimit nė njė datė tjetėr, pra mė 17 shtator. Sipas autoritetet tė Universitetit pėrgatitjet pėr startimin e vitit akademik mė herėt janė gati.
"Tė gjitha fakultetet janė pėrgatitur pėr fillimin e mbarė tė vitit tė ri akademik, ndėrsa stafi drejtues i Universitetit dhe ai akademik janė kujdesur qė studentėve t'ua ofrojnė tė gjitha kushtet e nevojshme pėr studim", thonė nė Shėrbimin e Informimit tė UEJL-sė. Ata njėkohėsisht informojnė se mė 17 shtator, nė prani tė pėrfaqėsuesve tė lartė tė Qeverisė sė Maqedonisė dhe tė Komisionit Evropian njėkohėsisht do tė inaugurohet edhe ndėrtesa e re brenda qytezės universitare, e cila ėshtė nė suaza tė standardeve tė kėrkuara nė BE.


Ndėrtesa pėrbėhet nga dy pjesė dhe me tre kate. Nė katin e parė janė tė vendosur klasat dhe amfiteatrot, nė tė dytin gjenden ose janė tė vendosura zyrat e Fakultetit tė Administrimit tė Biznesit dhe Qendrės sė Zhvillimit tė Biznesit, ndėrsa nė katin e sipėrm gjendet rektorati me gjithsej afėr pesė mijė metra katrorė hapėsirė e pėrdorshme. "Studentėt vitin e ri akademik, do ta fillojnė nė ambiente tejet tė kėnaqshme", sqarojnė nė Shėrbimin e Informimit. Sipas tyre kėtė vit, me ndėrtimin e objektit tė ri, tė gjitha fakultetet i kanė objektet e tyre tė veēanta dhe kjo ėshtė vlerėsuar si njė nga prioritetet e shumta qė e ofron UEJL, si njė Universitet model jo vetėm nė Maqedoni, por edhe mė gjerė nė rajon.

Nga Urim SALIU
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio