Studentet.info
Lajme : STUDENTĖT INKURAJOHEN NGA REKTORI BAJRAMI
Kyqur 17-02-2005 8:39:59 (1556 Lexime)


Shpresa e fundit njė marsi

Tetovė, 17 SHKURT- Rektori I UP-sė Arsim Bajrami u ėshtė zotuar studentėve se tė gjitha provimet qė I kanė dhėnė nė UT do tė pranohen nė UP pėr faktin se kėto universitete zotėrojnė marrėveshje ndėruniversitare pėr kėtė ēėshtje

Studentėt tė cilėt nė bazė tė marrėveshjes ndėrministrore tė arritur nė Ohėr duhej tė transferoheshin nė Universitetin e Prishtinės, realizuan dje njė takim me rektorin e Up-sė prof .Dr Arsim Bajramin, me tė cilin biseduan rreth fatit tė tyre. Kėrkesat e studentėve tė Ut-sė nga Kosova janė pėrsėritur nė kėtė takim me rektorin e UP-sė.

Kėrkesat tona kanė tė bėjnė me vijimin e viti akademik aty ku kemi mbetur nė Universitetin e Tetovės, duke filluar nė kėtė semestėr, ku paralelisht do ti ndiqnim edhe lėndėr diferenciale, pranimin e tė gjitha provimeve tė ligjėruara nga profesorė tė akredituar dhe tė dhėna nė Fakultetin e Mjekėsisė tė Ut-sė, zgjidhjen e ēėshtjes sė participimit duke mos u ngarkuar studentėt me ndonjė shumė tė hollash qė do tė tejkalonte shifrėn qė paguajnė studenttėt e UP-sė dhe realizimi I kėtij projekti tė bėhėt deri mė datė 15.02.2005 deklaroi zėdhėnsi I ish studentėve grevist tė UT-sė. Kėrkesa e katėrt nuk mund tė realizohet nga rektorati nė afatin qė kėrkojnė studentėt pėr shkak tė zvarritjes sė implementimit tė marrėveshjes nga ana e Ministrisė sė Arsimit Shkencės dhe Teknologjisė tė Kosovės.
Rektori I UP-sė u ka premtuar studentėve se nga data 1 mars Fakukulteti I Mjekėsisė ėshtė I obliguar ta implementojė marrėveshjen duke filluar me organizimin e mėsimit pėr studentėt nga kjo datė qė nėnkupton fillimin e semestrit aty ku kemi mbetur nė UT dhe si shtesė do tė jenė edhe organizmi I lėndėve diferenciale po nė kėtė semestėr thotė Besnik Krasniqi.
Rektori I UP-sė Arsim Bajrami u ėshtė zotuar studentėve se tė gjitha provimet qė I kanė dhėnė nė UT do tė pranohen nė UP pėr faktin se kėto universitete zotėrojnė marrėveshje ndėruniversitare pėr kėrė ēėshtje.

33 studentė nė mėshirė tė MASHT-tė Kosovės

pėr numrin prej 33 studentėsh qė I ėshtė shtuar listės sė parė tė studentėve tė pėrfshirė nė marrėveshje, rektori Bajrami ka deklaruar se “rektorati nuk mund tė marrė kėtė obligim pa vendosur MASHT-ja pėr kėtė problem. Nėse ministria na autorizon t’I futim edhe kėta studentė nė kuadėr tė kėtij transferimi atėherė ne jemi tė gatshėm ta bėjėm njė gjė tė tillė”.

Studentėt e UT-sė qė presin para dyerve tė UP-sė si fajtorė kryesorė pėr vonesat nė marrėveshje e kanė akuzuar Ministrinė e Arsimit dhe Shkencės tė Kosovės, e cila nė asnjė mėnyrė nuk I ēon gjėrat nga e mbara. Problem tjetėr qė zvarrit kėtė transfer sipas studentėve ėshtė financimi I kėtij transferimi pėr tė cilėn gjė ende UP nuk ka ndonjė ofertė nga ndonjė instuticion pėr ta mbuluar kėtė project madhor nė aspektin financiar.

Profesorėt e UP-sė tė komercializuar

Kėtij problemi sipas studentėve I kontribuon edhe komercializmi I profesorėve tė fakultetit tė Mjekėsisė pėr faktin se ata njėkohėsisht janė tė punėsuar edhe nė klinika tė ndryshme. Nė anėn tjerėr profesorėt nuk janė nė gjendje tė zhvillojnė mėsim me studentėt qė vijnė nga UT-ja.
Studentėt kanė pėrgėzuar rektorin e UP-sė Arsim Bajramin, I cili e ka marrė seriozisht punėn nė zgjidhjen e problemit tė tyre ndėrsa MASHT-I I Kosovės dhe dekanati thonė qė kėtė vit nuk ka mundėsi tė fillojnė studimin studentėt qė vijnė nga UT-ja. Rektori I UP-sė ka urdhėruar dekanatin e Fakultetit tė Mjekėsisė qė mėsimi pėr studentėt e Ut-sė nga Kosova tė fillojė mė 1 mars.


Nga: Halit AJDINI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio