Studentet.info
Lajme : U prezantuan strategjitė e Arsimit Parauniversitar dhe tė Lartė
Kyqur 15-09-2007 8:58:17 (1634 Lexime)

U prezantuan strategjitė e Arsimit Parauniversitar dhe tė Lartė

PRISHTINĖ, 15 SHTATOR- Ministria e Arsimit Shkencės dhe Teknologjisė prezantoi strategjitė pėr Arsimin Parauniversitar dhe atė tė Lartė. "Misioni i kėtyre strategjive ėshtė ndėrtimi i njė sistemi arsimor gjithėpėrfshirės", u shpreh zėvendėsministri i Arsimit Fevzi Berisha.
Strategjia e Arsimit parauniversitar ėshtė njė analizė e cila ka pėrfshirė edhe shatė fusha problemore dhe strategjike tė cilat duhet tė arrihen nė periudhėn 2007-201. F evzi Bersha zėvendėsministėr i Arsimit tha se kėto shatė fusha janė shtatė prioritete tė intervenimeve nė sistemin arsimor tė Kosovės, duke theksuar se sistemi arsimor duhet tė jetė transparent e i hapur ndaj tė gjithėve dhe fleksibil. Me kėtė startegji janė paraparė edhe 36 masa tė cilat mund tė konkretizohen nė projekte tė ndryshme, shtoi ai.


Ndėrkaq Dukagjin Popovci paraqiti Dokumentitn pėr arsimin e lartė nė Kosovė, duke cilėsuar se nė kėtė dokument janė pėrmbledhur tė arriturat dhe fushat problemore siē janė politika dhe legjislacioni,menaxhimi dhe koordinimi si dhe sigurimi i cilėsisė." Sigurimi i cilėsisė eshte njė ndėr shtyllat e Bolonjės prandaj kėtu hyjnė tė gjitha ato masa qė kanė tė bėjnė me akreditimin dhe mekanizmat pėr sigurimin e cilėsisė".
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio