Studentet.info
Lajme : Nė 2008-ėn edhe Kumanova qytet universitar
Kyqur 24-09-2007 6:47:23 (4439 Lexime)


Nė 2008-ėn edhe Kumanova qytet universitar

Shkup, 23 shtator - Vitin e ardhshėm akademin, Kumanova duhet tė pėrfshihet nė hartėn e qyteteve universitare tė Maqeodnisė. Kjo ėshtė kėrkesa e intelektualėve dhe arsimdashėsve tė kėtij rajoni, tė cilėt synojnė qė nė vitin 2008/2009 tė hapin degėt e tė paktėn tri -katėr fakulteteve tė Univesritetit Shtetėor tė Tetovės (USHT).

“Kėtė kėrkesė, sė shpejti do t’ia dėrgojmė Ministrisė sė Arsimit dhe USHT-sė”, pohon Etem Xheladini, kreytari i Lidhjes sė Arsimtarėve Shqiptarė “Naim Frashėri”, Kumanovė – Likovė. Nė organizimin e LASH-it, tė shtunėn u mbajt njė takimi i zgjeruar, me mbi 50 intelektualė dhe dashamirė tė arsimit shqip, ku edhe u formalizua iniciativa pėr hapjen e fakulteve nė kėtė rajon, nga ku viteve tė fundit, prej bankave tė shkollave tė mesme dalim rreth 800 maturantė shqiptarė.


“Rajon i Kumanovės dhe Likovės, i plotėson tė gjitha kushtet e nevojshme si kadrovike, poashtu edhe hapėsinore pėr hapjen e fakulteteve prej nė tetor tė 2008-ės”, thotė Xheladini. Sipas tij, nga ky rajon, nė fakultete e Tetovės dhe Shkupit, ēdo vit regjistrohen mbi 300 studentė. “Ky numėr do tė dyfishohet, kur rinia kumanovare tė ketė mė afėr mundėsinė e shkollimit univeristar”, pohon kryetari i LASH-it. Ai, shperson se iniciatova nuk do tė mbetet vetėm njė projekt nė letėr.
Duke marrė parasysh, ndihmėn e deritanishme qė po jep ministri i Arsim dhe Shkencės, Sulejman Rushiti, nė zgjidhjen e problemeve tė arsimit shqip, shpresojmė se do tė mbėshtetėn edhe iniciativėn tonė pėr disperzimin e disa fakulteteve tė USHT-sė nė Kumanovė, shprehet ai. Xheladini, thotė se objekti i ish-Kombinatit Industral Buqėsor (ZIK), ku aktualisht mėsojnė nxėnėsit e shkollave tė mesme do tė kishte qenė shumė i pėrshatshėm pėr fakultete, pasi deri virin e ardhshėm ėshtė premtuar se tė gjithė nxėnėsit e shkollave tė mesme tė vendosen nė hapėsirat e kazermės.
Nė Kuadėr tė LASH-it, ėshtė formuar njė komisionin 15 anėtarėsh, i cili do tė duhet tė vendosėn pėr profilin dhe drejtimet e fakulteve tė nevojshme, kurse ėshtė formuar edhe njė komision pesė anėtarėsh i pėrbėrė nga: Etem Xheladini (kryetar) dhe anėtarėt dr.Naim Halimi, dr.Isa Asllani, Ismail Xheladini, Vesel Ramizi dhe Rexhep Shaqiri, qė do tė ketė pėr obligim ecjen e tė gjitha procedurave ligjore deri nė konkretizimin e iniciativės. Nė mbledhjen, e sė shtunės, ka qenė i pranishėm edhe Nuran Avdiu, zėvendėspėrgjegjėsi pėr shkollim tė mesėm. Prezencėn e tij, kryetari i LASH-it e konsideron si njė mbėshteje tė madhe qė po u ofrohet nga MASH-i. “Pėrfaqėsuesi i lartė i Ministrisė sė Arsimit, Nuran Avdiu, e pėrshendeti iniciativėn dhe garantoi se fuqimisht do tė angazhohet pėr realizimin e kėtij projekti madhor pėr popullatėn shqiptare tė kėsaj ane”, tha Xheladini.

Nga: LAURA PAPRANIKU
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio