Studentet.info
Lajme : PĖRKUJTOHĖN STUDENTĖT DĖSHMORĖ TĖ UP-sė
Kyqur 18-02-2005 9:16:12 (2075 Lexime)


STUDENTĖT LANĖ LIBRIN PĖR TĖ RROKUR PUSHKĖN E LIRISĖ

PRISHTINĖ- 18 SHKURT- “Studentėt lanė librin pėt t’iu bashkangjitur luftės mė pushkėn e lirisė. Shpesh nė akademi pėrkujtimore po manifestohet politikė, por sado qė kėtė gjė mundohet dikush ta bėjė, dėshmorėt nė asnjė mėnyrė askush nuk mund t’i politizoi, tė paktėn kėtė nuk do ta lejojmė ne, sepse kjo na dhėmbė dhe lėndon shumė”, vuri nė spikamė Xhavit Hajdari kryetarė i SHFD-UĒK-sė.

Unioni i Studentėve tė UP-sė dhe Shoqata e Familjeve tė Dėshmorėve tė UĒK-sė, tė martėn kanė organizuar njė akademi pėrkujtimore nė ditėn kurė Universiteti i Prishtinės shėnoi 35 vjetorin, pėr tė pėrkujtuar kėshtu studentėt dėshmorė tė kėtij universiteti.

“Nuk do tė kishte as pėrvjetorė tė 35-tė pėr Universitetin e Prishtinės pa martirizimin e kėtyre studentėve” ėshtė shprehur para tė pranishmive rektori i UP-sė prof. dr. Arsim Bajrami, duke ngritur kėshtu lart veprėn e studentėve dėshmorė, dhe u zotua se nė shenjė rrespekti dhe nderi pėr dėshmorėt mėsimdhėnės e studentė sė shpejti do tė ngritėt njė lapidarė. Nė anėn tjetėr kryetari i UPS-UP z. Sejdi Hoxha nė kėtė akademi tha se “Ishin studentėt ata qė ēdo herė u kanė paraprirė ndryshimeve qė nga protestat e viteve 1981, 1989, 1997, dhe sė fundmi u bashkuan nė luftėn pėr ēlirimin e Kosovės nė tė cilen dhanė kontributin e tyre intelektual e fizik”. Duke ēmuar kontributin madhorė tė studentėve dėshmorė z. Hoxhaj vazhdoi “Studentėt e dinin se ēdo gjė mund tė arrihet vetėm me dije gjė qė edhe luftėn deshėn ta fitojnė ashtu, andaj edhe e arritėn atė”. Nė kėtė akademi pėrkujtimore fjalė rasti mori edhe kreu i SHFM-UCK z. Xhavit Jashari i cili mė njė sy kritik vuri nė spikamė politizimin e dėshorėvė. Ai tha se “Studentėt lanė librin pėt t’iu bashkangjitur luftės mė pushkėn e lirisė. Shpesh nė akademi pėrkujtimore po manifestohet politikė, por sado qė kėtė gjė mundohet dikush ta bėjė, dėshmorėt nė asnjė mėnyrė askush nuk mund t’i politizoi, tė paktėn kėtė nuk do ta lejojmė ne, sepse kjo na dhėmbė dhe lėndon shumė”.
Ndryshe, nė kėtė akademi morėn pjesė profesorė, studentė, familjarė tė dėshmorėve, pėrfaqėsues tė shoqatave tė dala nga lufta e UCK-sė e tė tjerė, tė cilėt krejt nė fund tė akademisė pėrkujtimore patėn rastin tė ndjekin edhe njė program tė pasur kulturoro artistik, dhe pos kėsaj familjarėve tė studentėve dėshmorė iu nda nga njė ekzemplarė i monografisė “Nė kėrkim tė dijes dhe lirisė” qė kohė mė parė Universiteti Prishtinės kishte bėrė promovimin e tij.

Nga: Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio