Studentet.info
Lajme : Studentėt e Vlorės nė protestė: Tė hiqet stazhi
Kyqur 05-10-2007 7:19:46 (1435 Lexime)


Studentėt e Vlorės nė protestė: Tė hiqet stazhi

Vlorė- Studentėt e universitetit "Ismail Qemali" nė Vlorė bojkotuan mėsimin, duke protestuar mėngjesin e djeshėm pėrpara godinės sė korpusit qendror. Heqja e stazhit, si njė ndėshkim qė nuk ka asnjė lidhje me sistemin e Bolonjės, me tė cilin ata janė duke studiuar ka qenė njė nga kėrkesat kryesore tė studentėve. Pas saj, studentėt protestues kanė renditur njė sėrė problemesh drejtuar rektoratit. Sipas tyre, nėpėr fakultete nuk shpallen notat nė kohė dhe ata nuk kanė informacion pėr kalueshmėrinė ose jo nė lėndė tė caktuara. Ndėrkohė qė thuajse tė gjithė pranojnė se ka mungesė transparence lidhur me kreditet qė duhet tė kenė pėr tė qenė kalues. Korrupsioni dhe kushtet e kėqija nė auditore dhe nė konvikte, sipas tyre, krahas kėrkesave tė tjera duhet tė gjejnė zgjidhje urgjente. Protesta pėr mė shumė se njė orė ka pėrfunduar pak para se nė qytet tė mbėrrinte presidenti, Bamir Topi.Njė numėr shumė i madh studentėsh janė "djegur", duke qenė tė detyruar tė pėrsėritin vitin, vetėm pėr shkak tė mungesės sė transparencės nga ana e fakulteteve. Kėtė gjė e kanė pranuar dje dhjetėra studentė qė iu bashkuan protestės.

"Erdha pėr tė filluar vitin e tretė dhe vetėm tani marr vesh se kam mbetur"- thotė Elona, njė nga studentet protestuese, duke shtuar se nuk ka pasur informacion pėr stazhin, kreditet e nevojshme, dhe lėndėt e dhėna nė vjeshtė nuk janė afishuar ende.

Kėtė gjė e pranojnė edhe tė tjerė. Sipas statistikave nė rang universiteti janė 600 studentė tė detyruar tė kalojnė nė stazh dhe sipas tyre kjo nuk ėshtė e drejtė, pasi Bolonja nuk e njeh kėtė ndėshkim. "Do tė pritet data 19 tetor pėr pėrshkallėzimin e protestės. Nė fillim do tė jetė grevė njėditore me bojkot mėsimi nė rast se vihet re mosangazhim nga ana e organeve pėrkatėse",- thanė protestuesit.

***

Mungesa e kushteve nė shkollė dhe konvikte janė tė tjera probleme tė ngritura dje nga studentėt e Vlorės. "Nuk ka salla tė nevojshme pėr zhvillimin e mėsimit dhe ato qė janė, janė tė mbingarkuara, ose nė rastin mė tė keq tė papėrshtatshme",- thonė ata, duke shtuar se edhe qendrat studentore, kanė qenė dhe janė nė kushte mjerane dhe pavarėsisht dėshirės pėr pėrmirėsime, zgjidhja duket e largėt. Ata kanė kėrkuar modernizimin e sallės sė informatikės e krijimin e njė salle me kompjutera ku ata tė kenė mundėsi tė zhvillojnė detyrat e kursit qė u kėrkohen, apo tė pėrdorin internetin

Nga: Anila Peēi
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio