Studentet.info
Lajme : Studentėt, nė tubimin pėr Pavarėsinė e Kosovės
Kyqur 18-10-2007 2:51:47 (1369 Lexime)

Studentėt, nė tubimin pėr Pavarėsinė e Kosovės

Tetovė, 17 tetor - Duke i marrė parasysh rrethanat kohore dhe konstelacionet politike nė tė cilat gjendet ēėshtja e statusit tė Kosovės, Unioni i Studenteve tė Universitetit tė Evropės Juglindore e informon opinionin se nė mėnyrė absolute dhe me pa ekuivokė do tė pėrkrahė protestat e paralajmėruara pėr tė premten me moton "Pavarėsia e Kosovės, Maqedonia nė NATO". Kėshtu ka informuar USUEJL, e cila ka apeluar te tė gjithė studentėt qė t'i bashkohen kėsaj thirrje, e cila ka pėr qėllim mbėshtetjen e pavarėsisė sė Kosovės dhe anėtarėsimin e Maqedonisė nė NATO.


Njėherėsh, pėrmes kėsaj kumtese, USUEJL i bėnė thirrje tė gjithė studentėve shqiptarė, pa dallim pėrcaktimeve tė tyre politike, tė vijnė e tė madhėrojnė tubimin e se premtes, me tė vetmin qėllim, siē thuhet nė kumtesė, "qė nė mėnyrė mė tė fuqishme tė artikulohet vullneti politik i faktorit shqiptar nė Maqedoni, e me kėtė edhe tė kontribuojmė nė procesin pėrfundimtar tė etatizimit tė Kosovės".
Unioni i Studentėve, gjithashtu, informon se grumbullimi i studentėve nė UEJL do tė fillojė nė ora 13:30, tek porta e Kampusit, me ē'rast nė mėnyrė tė organizuar do tė marshojnė drejt qytetit tė Tetovės. Ndėrkohė, protesta ėshtė organizuar nga Partia Demokratike Shqiptare, ndėrsa e njėjta do tė realizohet nė sheshin e Tetovės. (U.H)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio