Studentet.info
Lajme : RENOVA: Pėr 150 bursa 430 konkurrues
Kyqur 27-10-2007 4:05:50 (5997 Lexime)


FONDACIONI RENOVA: Pėr 150 bursa 430 konkurrues

Tetovė, 27 TETOR - Fondacioni "Renova" edhe nė vitin e tretė do tė vazhdojė t'i stimulojė nxėnėsit dhe studentėt, ndėrkohė qė kryetari i kėtij Fondacioni, Beqir Memeti, i ka bėrė tė njohura tė gjitha zhvillimet rreth konkurrimit tė nxėnėsve dhe studentėve qė do tė marrin kėto bursa pėr kėtė vit. Sipas tij ėshtė e tepėrt t'i bėsh propagandė kujtdo se ėshtė e nevojshme tė ndjekė shkollimin dhe se duhet tė fitohet dije, por ėshtė detyrė e ēdokujt tė inkurajojė ose t'i stimulojė gjeneratat e reja qė ta kėrkojnė dijen konkretisht ta ndjekin mėsimin dhe arsimin. "Si Fondacion jemi pėrcaktuar qė t'i stimulojnė gjeneratat e reja qė ta ndjekin arsimin dhe nė veēanti ata studentė dhe talentė qė kanė vullnet pėr tė pėrfituar dije", tha Memeti. Sipas tij drejtori gjeneral i Kompanisė "Renova" Shefki Idrizi premtimin qė e ka dhėnė para tre vitesh pėr ndarjen e bursave pėr studentė tė talentuar, i ka ndenjur besnik.

Memeti tha nė vazhdim se ky stimulim pėr gjeneratat e reja duke ndarė bursa studentore pėr studentė dhe nxėnės tė talentuar, janė marrė parasysh dy elemente kryesore duke pėrfshirė gjendjen e rėndė ekonomike tė popullatės dhe njėkohėsisht anėn tjetėr, se ka mungesė tė kuadrove tė specializuara nė profile tė ndryshme. Fondacioni ėshtė nė vitin e tretė pėr ndarjen e kėtyre bursave, ndėrsa sa i pėrket numrit tė kandidatėve nxėnės pėr gjashtėdhjetė vende kanė konkurruar 180, kurse pėr studentė kanė konkurruar deri tani 250 pėr 90 vende. Shuma pėr kėto bursa ngel e njėjtė qė do tė thotė se pėr nxėnėsit ėshtė 2 mijė denarė, kurse pėr studentėt 3 mijė e 600 denarė po ashtu pėr nėntė muaj. (U.S.)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio