Studentet.info
Lajme : U nda nga jeta prof. dr. Ariana Ēepani
Kyqur 29-10-2007 8:44:12 (3978 Lexime)


U nda nga jeta prof. dr. Ariana Ēepani

TETOVĖ, 27 TETOR - Nė Universitetin e Evropės Juglindore nė Tetovė, tė premten (26 tetor), u mbajt mbledhje komemorative me rastin e vdekjes sė prof.dr. Ariana Ēepani. E ndjera ka ligjėruar nė Universitetin e Evropės Juglindore nė Fakultetin e Administrimit tė Biznesit. Nė kėtė komemoracion pėr jetėn dhe veprėn e saj foli dekani i Fakultetit tė Administrimit tė Biznesit i UEJL-sė, Nasir Selimi. Profesorja Ariana Ēepani pas njėsmundje tė rėndė mė 25 tetor 2007 ndėrroi jetė.


Nė Shqipėri, prof. Cepani ishte pėrgjegjėse e seksionit tė Manaxhimit te Operacioneve, i Departamentit tė Manaxhimit, nga viti 1999 deri ne 2002; Anetare e Keshillit te Fakultetit nga viti 1997 e ne vazhdim (2005); Anetare e Keshillit te Departamentit 1999 e ne vazhdim (2005). Gjatė periudhės 1983 - 1990 prof.dr. Ariana Cepani, ishte paraqitur me disa kumtesa nė sesione tė ndryshme shkencore tė tilla si: Pėrvoja e pėrparuar nė kursimin e lėndėve tė para; Probleme tė pėrsosjes sė normimit tė materialeve nė industri; Rrugėt e uljes sė kostos nė ndėrmarrjet metalurgjike; si dhe Rritja e efektivitetit tė shpenzimeve nė repartet e shkrirjes, kryesisht nė ato tė gizės dhe ēelikut nė kombinatin e autotraktorėve nė Tiranė.


Pėr konferencėn shkencore "Reforma Ekonomike nė Shqipėri, Realiteti dhe Perspektivat" pėrgatiti kumtesėn "Biznesi i Vogėl dhe i Mesėm - shtylla kurrizore e ekonomisė kombėtare", mė 11 -12 dhjetor 2000, pėr konferencėn shkencore kombėtare "Rinia dhe Zhvillimi i Ekonomisė", ka pėrgatitur kumtesėn "Zhvillimi i SME-ve dhe roli i tyre nė punėsimin e tė rinjve", organizuar nga ShESh (Shoqata e ekonomistėve tė Shqipėrisė) si dhe nė konferenca tė tjera. Prof. Ariana Cepani ka qenė anėtare e Shoqeris Ballkanike te Kerkimeve Operacionele, me qender ne Selanik, Greqi, nga viti 1994 deri ne 2002. Anetare e ekipit tė Trajnimit "Faculty Development Program on Entrepreneurship", tek SEED-i, nga Nendor 2002 e nė vazhdim.(Kordinatore e programit per Shqiperine – ETP). Anėtare e ASTD-s, Shoqata Amerikane pėr Trajnim dhe Zhvillim, financuar nga Banka Botėrore, nga prill 2003 e nė vazhdim. Drejtore Ekzekutive e Institutit tė Kerkimit dhe Zhvillimit tė Sipėrmarrjes (EDRI – Entrepreneurship Development & Research Institute), Shtator 2002. Anėtare e grupit tė punės pėr hartimin e "Raportit vjetor tė Ministrisė sė Ekonomisė pėr vitin 2004", mbėshtetur nga Ministria e Ekonomisė, Republika Federale Gjermane dhe GTZ-ja. Anėtare e grupit tė punės pėr hartimin e "Raportit vjetor tė Ministrisė sė Financave2004", mbėshtetur nga Ministria e Financave.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio