Studentet.info
Lajme : Lobing nė Parlament pėr pjesėmarrje nė reformat e arsimit tė lartė
Kyqur 21-02-2005 4:03:12 (1520 Lexime)


Qeveria Studentore nė Shqipėri ka vendosur t’i kėrkojė reformat nė arsim


Tiranė, 21 SHKURT- Parlamentit krijimin e ligjeve tė cilat mundėsojnė pjesėmarrjen e studentėve nė procesin e reformave tė arsimit tė lartė. Reforma qė deri tani janė bėrė vetėm nga specialistė qė kanė mbaruar studimet e larta, pa dėgjuar propozimet e atyre qė janė pėr momentin duke studiuar nėpėr shkollat e larta shqiptare dhe ideja ėshtė hedhur gjatė njė takimi katėrditor me pėrfaqėsues tė studentėve nga gjithė Evropa Juglindore, i cili kishte pėr qėllim ngritjen e njė rrjeti tė pėrbashkėt pune dhe shkėmbimi eksperiencash

“Njė nga vendimet qė u mor nė kėtė takim ishte lobimi nė Kuvendin e Shqipėrisė me qėllim krijimin e hapėsirave ligjore qė garantojnė pjesėmarrjen e komunitetit studentor nė procesin e reformave nė arsimin e lartė nė pėrgjithėsi dhe nė ato nė kuadėr tė Procesit tė Bolonjės nė veēanti”, -deklaroi pėr mediat zėdhėnėsi i Qeverisė Studentore Shqiptare, Dritan Nelaj. Por para kėsaj, ėshtė menduar tė bėhet diēka tjetėr: hapja e njė fushate tė gjerė informimi pėr studentėt “qė ata tė ndėrgjegjėsohen pėr rėndėsinė e pėrfshirjes nė proceset vendimmarrėse tė institucioneve tė arsimit tė lartė”.

Nga:E.Spaho
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio