Studentet.info
Lajme : Qeveria e Italisė mbėshtet USHT-nė pėr ndėrtimin e laboratorit tė bioteknologjisė
Kyqur 16-11-2007 9:04:14 (1542 Lexime)

Qeveria e Italisė mbėshtet USHT-nė pėr ndėrtimin e laboratorit tė bioteknologjisė

Nė njė ceremoni solemne, nė amfiteatrin e Rektoratit tė USHT-sė, u bė pranim dorėzimi i donacionit tė Qeverisė italiane, pėrfaqėsuar nga ambasadori i Italisė nė RM, ekselenca e tij z. Donatino Marcon, pėr Universitetin Shtetėror tė Tetovės, dedikuar ndėrtimit tė laboratorit dhe pajisjes me mjete laboratorike pėr nevojat e Fakultetit tė Teknologjisė Ushqimore dhe ushqimit.
Tė pranishėm ishin edhe Ministri i arsimit dhe shkencės sė RM-sė, z. Sulejman Rushiti, shefi i misionit tė IMG-sė, z. Paolo Leoni, koordinator i projektit, z. Argjend Karai, pėrfaqėsues tė lartė universiteteve tjera, profesorė e studentė. Ndėrtimi i laboratorit me ndihmėn e Qeverisė italiane bashkė me investimet nga ana e Universitetit Shtetėror tė Tetovės arrin vlerėn prej gjysmė milioni euro. Pjesa mė e madhe e kėtyre mjeteve janė donacion i Qeverisė italiane, projekt tė cilin e implementon IMG (International Management Group).Projekti “Ndėrtimi i Laboratorit pėr nevoja tė Fakultetit tė teknologjisė Ushqimore dhe ushqimit” ėshtė pjesė e programit “Pilot Aktivitete pėr arsim dhe kulturė” tė Qeverisė sė Italisė pėr Republikėn e Maqedonisė. Rektori i USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexheti u shpreh mirėnjohės dhe falėnderues pėr kėtė donacion. “Kjo ditė e sotme hap shtigje tė reja bashkėpunimi mes USHT-sė dhe Qeverisė Italiane dhe thellon bashkėpunimin me Qeverinė e Maqedonisė dhe me aktivitete tė kėsaj natyre ky Universitet dėshmon edhe njė herė se ėshtė institucion nė tė cilin vlen tė investohet.

Ky projekt paraqet vazhdimėsinė e angazhimit tė pandėrprerė tė stafit udhėheqės tė USHT-sė qė vijon pas dy projekteve tė mėparshme, ndėrtimit tė objektit tė Fakultetit tė Shkencave tė Zbatuara nė Gostivar dhe sallės sportive nė Tetovė, dhe kjo dėshmon seriozitetin e angazhimit tė udhėheqėsisė sė USHT-sė” u shpreh Rektori Bexheti. Nga ana tjetėr, ambasadori i Italisė nė Maqedoni, ekselenca e tij, z. Donatino Marcon u shpreh: “Qėllimi i kėtij donacioni ėshtė nxitja e arsimit tė lartė drejt zhvillimeve dhe progresit.

Donacioni nė USHT ėshtė pjesė e projektit tė Qeverisė italiane pėr Qeverinė e RM-sė, projekt i fokusuar kryesisht nė fushėn e arsimit tė lartė. Edhe pėr shfrytėzimin e literaturės nė gjuhėn italiane do tė bėhen angazhime nė kuadėr tė projektit.” Ministri Rushiti me kėtė rast para tė pranishmėve u shpreh: “Ministria e arsimit dhe shkencės ka pėrkrahur tė gjitha aktivitetet, projektet, idetė qė vijnė nga ana e Universitetit Shtetėror tė Tetovės, me qėllim qė nė kontinuitet tė ndiqet rruga e reformave, rrugė e cila shpie deri tek njė ardhmėri mė e shėndoshė dhe e begatshme. ”Duke iu falėnderuar Qeverisė italiane pėr donacionin, z. Rushiti shtoi: “Arsimimit duhet t'i japim ndihmė dhe resurse tė nevojshme me qėllim qė ta zhvillojmė kreativitetin, duke arritur rezultate dhe standarde tė larta”. Tė pranishmit mė tutje vizituan hapėsirat ku edhe do tė ndėrtohet objekti (laboratori) ku dhe u mbajt press konferencė pėr gazetarė. Laboratori do t'i ofroj studentėve tė Fakultetit tė teknologjisė ushqimore dhe ushqimit mundėsinė e hulumtimeve dhe kėrkimeve, duke e shndėrruar kėshtu Universitetin Shtetėror tė Tetovės nė njė qendėr hulumtuese-kėrkimore.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio