Studentet.info
Lajme : Formohet Kėshilli organizativ i manifestimit “Java e kulturės”
Kyqur 20-11-2007 3:43:21 (1290 Lexime)

USHT do organizojė inaugurimin e Institutit “Pjetėr Bogdani”

Tetovė, 19 NĖNTOR – Universiteti Shtetėror i Tetovės (USHT) do tė organizojė hapjen solemne tė Institutit tė Trashėgimisė Kulturore dhe Shpirtėrore tė Shqiptarėve tė Maqedonisė “Pjetėr Bogdani”, nė Shkup (IPG). Kėshtu ka bėrė tė ditur prof. dr. Fejzulla Shabani, kryetar i Kėshilli organizativ tė manifestimit “Java e kulturės”, e cila do tė hapet mė 22 nėntor, ditėn e Alfabetit tė gjuhės shqipe, kur edhe do tė inaugurohet IPB-ja dhe do tė mbyllet mė 28 nėntor, Ditėn e flamurit shqiptarė.”Kėto zhvillime kulturore, qė do tė fillojnė me hapjen solemne tė Institutit dhe pėrvjetorit tė Kongresit tė Manastirit, si dhe njė organizim dy ditor me rastin e pavarėsisė sė Shqipėrisė, do tė pėrbėjnė ngjarjet kryesore tė kėtij muaji”, tha Shabani, duke pohuar se do tė kenė disa aktivitete tė organizuara nga Ministria e Arsimit, Ministria e Kulturės dhe USHT-ja. Sipas tij, hapja solemne e Institutit do tė mbahet mė 22 nėntor, ndėrsa nė datėn 26 dhe 27 do tė mbahet tribunė shkencore kushtuar 95- vjetorit tė Pavarėsisė me tė ftuar nga Shqipėria, Kosova dhe Maqedonia, pėr tė ciėlt tha se kanė konfirmuar ardhjen e tyre dhe kanė paraqitur titujt e kumtesave shkencore me tė cilat do tė prezantohen nė tribunė.

Nė kėto dy organizime kulturore dhe shkencore qė kanė tė bėjnė me data tė rėndėsishme tė historisė shqiptare pritet tė marrin pjesė personalitete tė shquara tė historiografisė dhe gjuhėsisė shqiptare, ka paralajmėruar Shabani, kryetari i kėshillit organizativ tė manifestimit “Java e kulturės”.

Nga: GĖZIM SULEJMANI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio