Studentet.info
Opinione : Universitetet private, njė lexim i saktė i Berishės
Kyqur 23-11-2007 8:25:29 (1827 Lexime)

Universitetet private, njė lexim i saktė i Berishės

Nga: Henri ĒILI

“Njė lexim i saktė” mund tė quhen konsideratat e Kryeministrit Sali Berisha, nė mbledhjen e fundit tė qeverisė lidhur me universitetet private nė veēanti dhe kontributin e sektorit privat, shėrbimet publike, shėndetėsi dhe arsim. Kryeministri Berisha me vlerėsimet, konsideratat dhe vizionin e qeverisė qė ai paraqiti, sikur pėrmbyll njė debat tė gjatė 3-mujor rreth universiteteve private, debat qė ka qenė ndoshta tema e dytė mė e rėndėsishme nė kėtė fillim viti akademik, po qe se do tė pėrjashtojmė menynė e reformės nė drejtėsi.

Nė tė njėjtėn kohė ai hap njė debat tė ri, por tanimė tė njė niveli tjetėr.
Nė shumėsinė e debateve, alternativave, paragjykimeve, etiketimeve, pėrēmimeve ndaj “kulakėve” tė rinj, universiteteve private, Kryeministri Sali Berisha bėn njė lexim tė saktė tė problematikės, tė ēėshtjeve, dilemave, defekteve, avantazheve dhe sfidave tė sė ardhmes sė edukimit tė lartė privat, nė njė kohė kur pėr pak sa na u glorifikua “Shkolla e Partisė” nė kėtė histeri ndaj universiteteve private. Nga njė “konspektim” i shpejtė i fjalės sė Kryeministrit, mund tė veēonim kėto lexime.
Sė pari, duhet njė peshė mė e madhe e kėtij sektori pėr tė pėrmbushur, krahas sektorit publik, njė shėrbim jetik pėr shoqėritė bashkėkohore: shkollimin e njė numri gjithnjė e mė tė madh njerėzish nė universitetet tona dhe njėkohėsisht pėrmbushjen e njė shkollimi cilėsor.
Sė dyti, njohja reale e problemeve dhe keq-funksionimeve, pa pėrjashtuar kėtu dhe abuzimet nė kėtė sektor si dhe pranimi i pėrgjegjėsisė sė qeverisė, se duhet ta ekzaminojė ajo situatėn, tė ndėshkojė abuzimet. Pėrmes kėsaj, qeveria, jo vetėm duhet tė garantojė shoqėrinė, por duhet t’i krijojė hapėsirė pjesės serioze dhe tė shėndetshme tė sektorit tė zhvillohet pa dėmin e madh qė i shkaktojnė nė reputacion ato aktorė joseriozė, ato abuzime eventuale.
Sė treti, aplikimi i parimit “njė kut, njė masė” pėr tė gjitha universitetet publike dhe private lidhur me akreditimin, gjė qė duhet kryer nga njė firmė apo agjenci e besueshme ndėrkombėtare. Kjo do tė pėrfundonte nė hartimin e njė listė – renditjeje, e cila do tė dallonte universitetet nga njėri-tjetri dhe do tė krijonte atė qė kryeministri e quan “lista e zezė” e universiteteve, e cila nuk do t’i rekomandohet qytetarėve.
Sė treti, pohimi i avantazheve natyrore qė ka sektori privat kundrejt atij publik, qė nė rastin e universiteteve ėshtė: njė punė mė dinamike, njė shpirt mė i hapur akademik, seleksionimin e hapur ndaj cilėsisė e prurjeve akademike, tė shkolluara nė universitetet mė tė mira perėndimore, shpejtėsi nė reagim ndaj modelimeve tė tregut, kushte fizike dhe pagesa mė tė mira ndaj pedagogėve, motivimi pozitiv dhe i patjetėrsueshėm qė vjen prej marrėdhėnies financiare mes studentit dhe universitetit.
Sė pesti, konsiderimin e trupės akademike qė ka sot Shqipėria, qė mė sė shumti ėshtė prodhim i universitetit publik, si njė pasuri e tė gjithė shoqėrisė, e cila ėshtė krijuar kryesisht nga pėrpjekja individuale, jashtėzakonisht e guximshme dhe e mundimshme e profesoratit shqiptar. Kjo trupė ka tė drejtė, brenda rregullave logjike, tė jetė e kuotuar nė njė treg tė ri e universitar, ka tė drejtė tė pėrfitojė frytet e punės dhe investimit tė vet, ka tė drejtė tė zhvillohet, tė kontribuojė dhe tė konkurrojė kudo nė universitetin publik apo private. Profesorati shqiptar ėshtė pasuri e tė gjithėve.
Sė gjashti, dhe mė e rėndėsishmja: legjitimimi u universiteteve private si institucione me tė njėjtin qėllim si ato publike, nė funksion tė kryerjes sė njė shėrbimi jetik pėr shoqėrinė e sotme shqiptare: pėrgatitja e specialistėve tė lartė dhe kėrkimin shkencor nė njė shoqėri qė synon tė integrohet. Kjo e fundit hap shanse pėr njė fazė tė dytė tė debatit rreth edukimit tė lartė nė Shqipėri: debati pėr njė sistem tė ri tė financimit tė sektorit tė edukimit, i konceptuar si njė i tėrė, duke abstraguar nga pronėsia e kėtyre universiteteve. Kjo do thotė: sa mė shpejt njė debat pėr njė skemė tė re financimit, tė mėnyrės se si harxhohen paratė publike pėr universitetin. Njė skemė aktive dhe motivuese, qė i vė nė konkurrencė reale universitetet private dhe ato publike, qė privilegjon dhe drejtohet te “studenti”, ndryshe nga mėnyra aktuale, qė ėshtė pasive dhe qė nuk financon studimet e studentit, por institucionin, pra vegjetimin e njė strukture burokratike e jo-elastike, siē ėshtė sot ende fatkeqėsisht sistemi publik i edukimit.
Tė gjitha kėto konsiderata dhe vizione tė Kryeministrit Berisha janė njė shans pėr njė kualitet tė ri tė debatit pėr universitetin, nė njė nivel tė tillė dhe me tė njėjtat terma me tė cilat ai bėhet kudo nė tė gjithė perėndimin, nė “shoqėritė e dijes”.
Deri tani universitetet private ishin tė ligjshme, por ende tė palegjitimuara nė shoqėrinė shqiptare. Kryeministri Berisha i legjitimoi ato. Zhvillimi dhe liberalizimi i sektorit privat nė Shqipėri mund tė konsiderohet qė tani njė bilanc i kėsaj qeverisjeje. Tani duhet guxuar mė tej.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio