Studentet.info
Lajme : Poetėt shqiptarė nė USHT
Kyqur 04-12-2007 4:50:48 (1520 Lexime)

TETOVĖ, 3 DHJETOR- Nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės qėndruan poetė shqiptarė nga Shqipėria, Kosova dhe Maqedonia nė njė tryezė, nė Amfiteatrin e Rektoratit tė USHT-sė, ku diskutuan pėr shtrirjen e poezisė shqiptare nė pėrmasa botėrore, si pjesė e manifestimit letrar “Poezia, arti i fjalės”, nėn organizimin e Shoqata sė artistėve “Pushkin” dhe USHT-sė.
Manifestimin letrar e shpallėn tė hapur Rektori i USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexheti dhe doc. dr. Luljeta Isaku, dekane e Fakultetit Filologjik. Nė tryezėn letrare diskutuan Ali Podrimja, poet nga Kosova, Xhevahir Spahiu, nga Shqipėria dhe Remzi Salihu, nga Maqedonia.

Nė diskutim u kycėn edhe poetė tjerė dhe mbi temėn nė fjalė u pėrfundua se poezia shqiptare ka njė vlerė tė vecantė dhe jo rastėsisht vepra si tė Ismail Kadaresė, Ali Podrimes etj, janė botuar dhe pėrkthyer nė shumė gjuhė tė huaja.

Njė ndėr konkluzionet gjatė diskutimeve ishte se poezia ėshtė arti mė kombėtar i njė populli. Poetėt i dhuruan bibliotekės sė Universitetit Shtetėror tė Tetovės disa tituj.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio