Studentet.info
Lajme : Besiana Mehmedi pėrfaqėson kėngėn e trojeve shqiptare tė Maqedonisė dhe USHT-nė nė Festivalin e RTSH-sė
Kyqur 10-12-2007 4:20:00 (4148 Lexime)


TETOVĖ, 10 DHJETOR- Nė datat 14, 15 dhe 16 dhjetor organizohet Edicioni 46-tė i Festivalit tė Radio Televizionit Shqiptar, manifestimi mė i madh i kėngės, i cili kėtė vit do tė mbėshtjelle njė numėr tė madh kėngėtarėsh tė zėshėm tė muzikės shqiptare. Pas prezantimit tė kėngėve nė dy netėt e para tė festivalit, nė natėn finale tė 16 dhjetorit do tė shpallet edhe fituesi i festivali i cili do tė merr pjesė nė festivalin e kėngės evropiane Evrovizion.Drejtor artistik i festivalit ėshtė Edmond Zhulali, regjisor Pali Kuke, prezantues janė Piro Ēako dhe Elsa Lila. Nė konkurrencė janė pėrfshirė kėngėtarė tė cilėt do tė interpretojne 'live" duke e bėrė kėshtu festivalin mė madhėshtor: Manjola Nallbani, Mariza Ikonomi, Rovena Dilo, Kozma Dushi, Mira Konci, Redon Makashi, A. Hadergjonaj etj. Kėngėtarja Besiana Mehmedi, njėkohėsisht asistente nė Fakultetin e arteve, programi studimor Art muzikor pranė USHT-sė, kėtė vit pėrfaqėson Universitetin Shtetėror tė Tetovės si dhe kėngėn e trojeve shqiptare tė Maqedonisė nė Festivalin e Radio Televizionit Shqiptar, edicioni i 46-tė.

Besiana Mehmedi nė kėtė festival konkuron me kėngėn "Di tė jetoj" me tekst tė Qani Mehmedit, muzikė e orkestrim te Korab Shaqirit. Kėnga ėshtė me tingėllime shumė etnike dhe me nota shumė optimiste, njė kėngė qė i kushtohet tė "bardhės " dhe " tė zezės" nė jetė dhe kurajon pėr tė pėrballuar sfidat jetėsore. “Me satisfaksion tė veēantė, shpresoj qė sė bashku me studenten e USHT- sė, Besarta Murtezani dhe katėr balerinėt e Arianit Sukniqit do tė arrijmė tė japim nje performancė qė do tė jetė pėrfaqėsim dinjitoz i kėngės shqiptare tė Maqedonisė” u shpreh Besiana Mehmedi.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio