Studentet.info
Lajme : Studentėt dyshojnė nė titujt e profesorėve
Kyqur 10-12-2007 7:35:01 (1502 Lexime)


TETOVĖ, 10 DHJETOR- Lidhur me dyshimet e moskualifikimit tė profesorėve studentėt kėrkojnė biografinė e profesorėve nė web faqet zyrtare tė universiteteve.
Nga 1000 tė anketuar 63 % prej tyre kėrkojnė qė biografia e profesorėve tė tyre tė jetė online nė web faqet zyrtare tė universiteteve. Kjo dėshmon se studentėt dyshojnė nė titujt e profesorėve.
Vetem 7 % nuk pajtohen qė biografia e profesorėve tė jetė online. Ndėrsa pėr 28 % e tė anketuarėve biografia nuk ėshtė e rėndėsishme.
Anketa ėshtė realizuar brenda 1 viti nė webfaqen e studentėve www.studentet.info.


Profesorėt tė cilėt kanė marrė tituj nė mėnyrė tė rregullt janė pro biografisė. “Unė do tė isha dakord dhe mua s’mė pengon aspak nėse CV-ja ime do tė ishte ne webfaqen e universitetit ku ligjeroj sepse kjo dėshmon edhe seriozitetin e universitetit” shprehet profesori i cili dėshironte tė ngelte anonim. Mė tej, ai thotė se ata qė nuk dėshirojnė t’u publikohet CV-ja, janė ata profesorė qė diplomat i kanė blerė apo i kanė marrė nė mėnyra tė ndryshme jo ligjore. “S’kam ēfarė tė them pėr ata frikacakė, sepse ai qė nuk dėshiron shihet se si e ka marrė diplomėn.
Por studentėt insistojnė edhe mė shumė pėr tė kuptuar se kush fshihet pas atyre titujve.
“Une personalisht do doja tė dij pėr ēdo profesor qė mė ligjeron
Ēka ka mbaruar?, Kur diplomoi dhe ēka diplomoi?, Kur u bė Mr?, Kur u bė Dr? - ka thėnė njė anėtar nė sondazh.
Ndėrsa dyshimet i hedhin edhe mė tej duke parė se si profesorėt arrijnė tė pėrfundojnė magjistraturat dhe doktoraturat pėr njė afat shumė tė shkurtėr. “Unė do doja me gjithė qejf tė shoh CV e profesorit sepse deri dje ai punonte nė administratė e sot nė derėn e zyrės sė tij shkruan Doc.Dr andaj kjo marrje e kėtij titulli besoj se ka njė procedurė mė tė gjatė e jo pėr njė vit te kesh njė titull tė tillė.” – shprehet njė student tjetėr nė kėtė sondazh. Shqetėsimet e studentėve lidhen edhe me anėn morale te tyre duke i kritikuar profesorėt dhe duke ju thėnė se si s’ju vjen turp pėr marrjen e tillė tė titutjve. “Nuk e dij pse nuk turpėrohen kėta profesorė qė brenda 1 apo 2 viti te marrin tituj tė tillė, kjo ėshtė vėrtet njė dhimbje pėr mua sepse ēka do mėsoj nga njė profesor i tillė unė si student.”
Por shpresa ėshtė e gjatė dhe varet nga universitet se a do mundėsojnė kėrkesėn e studentėve apo jo, ku ēdo student tė kėtė njė bakgraund pėr profesorin qė i ligjeron, tė kuptojė se si kanė arritur ata tė jenė tė tillė.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio