Studentet.info
Lajme : Doli ne treg Libri: Zhvillimi i marrėdhėnieve midis R. Maqedonisė dhe BE-sė
Kyqur 11-12-2007 4:45:08 (1704 Lexime)


TETOVĖ, 10 DHJETOR- Zhvillimi i marrėdhėnieve midis R. Maqedonisė dhe BE. Ėshtė libri i parė nė treg nga Economisti i diplomuar Bujamin Asani.
Libri nė fjalė paraqet plotėsimin e reformave ekonomike afatgjate pėr anėtarėsimin e Maqedonisė nė Bashkimin Evropian.
Sipas autorit Maqedonia ėshtė nė fazėn e parė tė tranzicionit, por nė fazėn e ardhėshme Maqedonia duhet t;i pėrmbush strukturat parėsore dhe reformat qė do tė mundėsojnė rritje tė stabilitetit ekonomik, rritje tė punėsimit dhe zhvillim tė qėndrueshėm ekonomik.
Libri “Zhvillimi i marrėdhėnieve midis R.M-sė dhe Be-sė vė nė dukje edhe metodėn e thithjes sė investimeve ku faktor kryesor do tė jenė stabiliteti dhe infrastruktura.
Nėse kemi stabilitet ekonmoik dhe infrastrukturė atėher do tė kemi thithje afatgjate tė investimeve nga jashtė thotė Autori.


Brėnda kapakave tė librit mund tė hasni se si Maqedonia duhet tė jete pjesė e Bashkimit Evorpian duke u bazuar nė ekonominė elementare si kusht pėr tė bėrė anėtare e BE-sė.


Bujamin Asani, u lind mė datė 03.10.1983 nė fshatin Ēellopek tė Tetovės, ku edhe jeton.
Shkollėn fillore e kreu nė vendėlinje kurse tė Mesmen nė shkollėn Tekstile – Dega “Kimi Tekonologji”- Tetovė.
Nė vitin 2002 u regjstrua nė Universitetin e Tetovės, Fakultetin Ekonomik, ku nė vitin e parė u zgjodh Pėrfaqėsues i vitit akademik me mandat dy vjeēar, nė vitin e dytė dhe tretė ka qenė demostrator te Dr. Ramadan Ramadani, kurse nė vitin e tretė u zgjodh Kryetar i Unionit tė Studentėve nė F.Ekonomik dhe njėherit nėnkryetar i USUSHT-sė, ku me pėrkushtimė dhe dinjitet tė pastėr i ka mbrojtur tė drejtat studentore nė Universitet dhe Fakultetin Ekonomik nė veēanti, ka marė pjesė nė shumė gara dhe seminare me tema tė ndryshme.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio