Studentet.info
Lajme : Universiteti Shtetėror i Tetovės nėnshkruan marrėveshje bashkėpunimi me Universitetin “Goce Delēev” - Shtip
Kyqur 25-12-2007 4:58:14 (1583 Lexime)


TETOVĖ, 24 DHJETOR- Universitetit Shtetėror tė Tetovės dhe Universitetit “Goce Delēev” nga Shtipi. Marrėveshja ėshtė firmosur nga Rektori i USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexheti dhe Rektori i Universitetit tė Shtipit, prof. dr. Sasha Mitrev. Kjo marrėveshje bashkėpunimi dhe ato paraprake me Universitetet tjera shtetėrore nė Republikėn e Maqedonisė plotėsojnė nė tėrėsi bashkėpunimin mes universiteteve shtetėrore nė Maqedoni.
Universiteti Shtetėror i Tetovės nėnshkruan marrėveshje bashkėpunimi me Universitetin “Goce Delēev” - ShtipTė hėnėn, 24 dhjetor 2007 u nėnshkrua marrėveshje bashkėpunimi mes Universitetit Shtetėror tė Tetovės dhe Universitetit “Goce Delēev” nga Shtipi. Marrėveshja ėshtė firmosur nga Rektori i USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexheti dhe Rektori i Universitetit tė Shtipit, prof. dr. Sasha Mitrev. Kjo marrėveshje bashkėpunimi dhe ato paraprake me Universitetet tjera shtetėrore nė Republikėn e Maqedonisė plotėsojnė nė tėrėsi bashkėpunimin mes universiteteve shtetėrore nė Maqedoni.Marrėveshja e bashkėpunimit me Universitetin “Goce Delēev” pėrfshin bashkėpunimin nė fushat si shkėmbimi i studentėve, realizimi i sistemit tė evaluimit pėr vlerėsim tė kualitetit, zgjerimi i bashkėpunimit me universitete tjera si dhe mes organizatave studentore, veprimtaria hulumtuese-kėrkimore, veprimtaria botuese, pėrkthime tė ndėrsjella tė literaturės etj. Rektori i USHT-sė, prof. dr. Sadi Bexheti u shpreh se kjo marrėveshje ėshtė mė se e nevojshme nė drejtim tė avancimit arsimor tė shoqėrisė, kur dihet se njė pėrqindje shumė e vogėl e qytetarėve tė Maqedonisė janė me arsim tė lartė.


“Kjo marrėveshje dhe marrėveshjet tjera ndikojnė pozitivisht nė mobilizimin e forcave tė pėrbashkėta pėr avancimin e arsimit nė pėrgjithėsi. Njė motiv tjetėr pėr bashkėpunim ėshtė edhe nevoja pėr tė aplikuar nė projekte tė ndryshme ku kėrkohen aplikime tė pėrbashkėta tė institucioneve tė larta arsimore.”- u shpreh Rektori Bexheti.

Nga ana tjetėr, Rektori i Universitetit tė Shtipit, prof. dr. Sasha Mitrev u shpreh se dy universitetet kanė pasur njė evolucion shumė tė ngjashėm dhe si dy universitete tė ri nė Maqedoni ėshtė mė se e domosdoshme tė bashkėpunojnė dhe tė ndihmohen mes veti. “Realisht mund t'i ndihmojmė njėri tjetrit, sidomos nė shkėmbimin e profesorėve e studentėve, pastaj nė veprimtarinė botuese, projekte tė pėrbashkėta etj.”
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio