Studentet.info
Lajme : USHT-sė i mungojnė doktorėt
Kyqur 25-12-2007 9:27:36 (1538 Lexime)


Shkup, 24 dhjetor - Gjatė vitit tė ardhshėm do tė shpallet konkurs pėr pranimin e kuadrit arsimor nė Universitetin Shtetėrorė tė Tetovės (USHT), mirėpo krahasuar me vitin qė po e lėmė pas, do tė kėrkohet numėr mė i vogėl i tė punėsuarve. Kėshtu ka informuar rektori Sadi Bexheti, duke shtuar se punėsimet e reja do tė jenė nė Fakultetin e Mjekėsisė, Gazetarisė dhe Turizmit.
"Pėrafėrsisht, mendoj se kėrkesa do tė jetė pak mė e vogėl krahasuar me kėrkesat e deritanishme, ngase nuk kemi kuadėr. Flas pėr profesorė, qė kanė mbaruar doktoratura", njofton rektori Bexheti. Ai paralajmėron se nė vitin e ardhshėm, primare do tė jetė ndėrtimi i objektit pėr Fakultetin Juridiko-Ekonomik, pėr tė cilin janė siguruar 6 milionė euro. Sipas tij, viti qė po e lėmė pas, do tė ngelet nė historinė e Universitetit Shtetėror tė Tetovės si shumė i rėndėsishėm, ngase siē thekson Bexheti, shumė punė janė pėrfunduar pikėrisht nė kėtė vit, duke filluar nga akreditimi i tė gjitha fakulteteve, si dhe legalizimi i tė gjithė studentėve.


"E veēantė ėshtė se janė realizuar 230 punėsime tė reja, si dhe realizimi i planit hapėsinor nė Universitetin e Tetovės. Tė gjitha kėto janė rezultate tė mėdha, qė nė historikun e USHT, mendoj se nuk do tė pėrsėriten nė tė ardhmen. Thėnė nė pėrgjithėsi, viti 2007 ka qenė shumė i shkurtėr, ngase shumė punė tė mėdha janė kryer pikėrisht nė kėtė vit, duke filluar nga akreditimi i tė gjitha fakulteteve, ndėrsa nuk kemi mė studentė tė pa akredituar", thotė Bexheti, duke informuar se gjatė vitit tė ardhshėm, planifikohet edhe hapja e projekteve urbanistike detale.
Rektori Bexheti ka informuar se edhe nė vitin 2008 do tė punohet nė vazhdimėsi, me qėllim pėr t'u ofruar studentėve kushte sa mė tė mira studimore.

Nga: Hajrie AZEMI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio