Studentet.info
Lajme : Bashkėpunimi institucional i USHT-sė me UEJL-nė ende “tabu temė”
Kyqur 28-12-2007 7:59:01 (1692 Lexime)

Shkup, 26 dhjetor - Rektorėt e universiteteve shqiptare, nė Tetovė, nuk kanė lėnė rast pa u fotografuar gjatė nėnshkrimit tė marrėveshjeve me homologė tė universiteteve tjera, apo gjatė kėmbimit tė vizitave, qė nė 2007-ėn nuk i kishin tė pakta. Mirėpo, prof. dr. Sadi Bexhetin, rektorin e Universitetit Shtetėror tė Tetovės (USHT) dhe akademik Alajdin Abazin, rektorin e Universitetit tė Evropės Juglindore nė Tetovė (UEJL), vetėm me njėri - tjetrin, shqiptarėt nuk kishin rastin t’i shohin bashkė. As gjatė nėnshkrim tė marrėveshjeve dhe as gjatė realizimit tė ndonjė projekti tė pėrbashkėt. Madje, edhe pėr nėnshkrimin e marrėveshjes sė bashkėpunim, shkuan aq larg sa, tė njėjtėn e firmosėn me postė.
E habitshme, por e vėrtetė, nė maj tė 2007-ės USHT-ja dhe UEJL-ja e nėnshkruan me postė Marrėveshjen e bashkėpunimit, larg syve tė opinionit, tė studentėve dhe tė profesorėve - njė pjesė e mirė e tė cilėve punojnė nė tė dyja universitete. Zyrtarisht, nuk dėshirojnė tė shpjegojė shkaqet e kėtij akti, ndėrsa jo zyrtarisht ia hedhin fajin njėri-tjetrit.

Nė USHT mbrojnė variantin se ėshtė rektori i UEJL-sė ai qė nėnshkroi marrėveshjen me postė, ndėrsa nė UEJL se rektori o USHT-sė i kishte keqkuptuar ato. “Firma, nga ana e rektorit tė UEJL-sė, ishte vendosur pėr tė treguar se jemi dakord me pikat e caktuara tė marrėveshjes. Pritnim, qė ata tė caktojnė ditėn dhe orėn pėr aktin solemn, kur na mbėrriti marrėveshja e nėnshkruar dhe protokolluar nga ana e tyre”. Ky ėshtė njėri variant, i cili nuk ndryshon shumė prej atij tė dytit, tė USHT- sė. “S’kishim ēfarė tė bėjmė tjetėr, e nėnshkruam edhe neve nė tė njėjtėn rrugė”, arsyetohen nė USHT.
Nė UEJL, ndėrkaq, nuk dėshirojnė ta pranojnė fajin, me arsyetimin se “se kėshtu veprohet shpesh herė gjatė arritjes sė marrėveshjeve dy palėshe” dhe se “akti solemn ėshtė vetėm pėr tu fotografuar para kamerave televizive”. Opinioni shqiptar, fatkeqėsisht, nuk mundi tė sheh pamje tė kėtilla as nė vitin 2007, kur nga rektorėt Bexheti dhe Abazi, pritej tė thyenin akujt e marrėdhėnieve tė acaruara apo tė “tabutė” temė” qė prej themelimit tė UEJL-sė, nė vitin 2001, pasi konsiderohej si “rivale armike” nga UT-ja e pa legalizuar nė atė kohė.
Nėnshkrimi solemn i marrėveshjes, llogaritej tė jetė njė rast ideal i dy rektorėve pėr tė reflektuar nė opinion frymėn e bashkėpunimit. Mirėpo, ndodhi qė pėr USHT-nė dhe UEJL-nė, tė cilat qėndrojnė nė njė distancė jo mė tė largėt se 700-800 metra, mė afėr tė jenė universitetet e Gjermanisė dhe Amerikės, apo ato tė Shkupit, Manastrit dhe Shtipit. Me kėto, nuk u zgjodhėn postės si rrugė pėr nėnshkrimin e marrėveshjeve dy palėshe, por nėnshkrimin me akt solemn. Madje, jehona e kėtyre nėnshkrimeve ishte aq e madhe sa USHT-ja dhe UIEJL-ja nuk reshtėn se pėrpiluar kumtesa pėr media dhe informata tė gjata, me tė cilat kanė mbushur faqet e tyre tė internetit. Vetėm pėr marrėveshjen me njėri tjetrin, nuk thanė as edhe njė fjalė.

Nga: LAURA PAPRANIKU
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio